Uzbekistan

Taszkent. Cztery jubileusze w parafii.

Niedziela 14 czerwca 2015 była bardzo ważnym dniem w naszej parafii. Świętowaliśmy nie tylko odpustowe uroczystości ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa, ale również cztery jubileusze: 250 – lecie ustanowienia wspomnianej uroczystości, 15-lecie poświęcenia kościoła w Taszkencie, 10- lecie ustanowienia Administratury Apostolskiej w Uzbekistanie oraz 10 – lecie konsekracji biskupiej o. Jerzego Maculewicza OFMConv i jego ingresu w Taszkencie.

Z okazji odpustu parafialnego, wierni modlący się w naszej świątyni przygotowali przedstawienie o św. Małgorzacie Marii Alacoque i Jezusowym Sercu. Scenariusz spektaklu otrzymaliśmy dzięki uprzejmości Sióstr Sercanek z Krakowa. Po przetłumaczeniu i dostosowaniu do naszych możliwości i wielu próbach, młodzież wykonała przedstawienie przed odpustową mszą świętą. Wśród osób oglądających spektakl byli ks abp Iwan Jurkowicz – Nuncjusz Apostolski z Moskwy i o. bp Jerzy Maculewicz. Licznie dopisali też nasi parafianie. Serdeczne podziękowania dla naszych artystów za trud i serce włożone w przygotowanie przedstawienia. Pomogło nam ono zrozumieć wagę zawierzenia Sercu Jezusowemu i nabożeństwo pierwszych piątków miesiąca, a także potrzebę wynagradzania za grzechy.

Msza Święta i procesja

Po przedstawieniu uczestniczyliśmy w uroczystej mszy świętej, której przewodniczył ks. Abp. Iwan Jurkowicz – Nuncjusz Apostolski na Rosję i Azję Środkową. Podczas modlitwy miało miejsce wniesienie ikony Najświętszego Serca Pana Jezusa. Po mszy świętej wyruszyliśmy w procesji z Najświętszym Sakramentem, a po niej dokonaliśmy aktu zawierzenia naszej parafii – wszystkich wierzących, wszystkich rodzin, samotnych oraz biednych. Na zakończenie uroczystości, każdy ze zgromadzonych, swoim podpisem na odwrocie ikony mógł symbolicznie potwierdzić osobiste zawierzenie Sercu Pana Jezusa.

navigate_before
navigate_next

Podczas Mszy św. modliliśmy się za wszystkich, którzy budowali i odnawiali ten kościół. Szczególnie pamiętaliśmy o ojcu Krzysztofie Kukułce, o artystach oraz o pracownikach. Nie zapomnieliśmy także o wszystkich kapłanach i braciach zakonnych, pracujących w naszej parafii. Składając życzenia o. bp Jerzemu, parafianie dziękowali za jego pracę i trud. W prezencie ofiarowali mu cztery mitry zdobione motywami charakterystycznymi dla tradycji uzbeckiej.

Wspólne świętowanie

Jak przystało na tutejsze zwyczaje, po modlitwie przyszedł czas na posiłek i wspólne świętowanie przy stole. Miejscowi kucharze przygotowali płow (lub pilaw uzbeckie danie narodowe – przyp.red.) a sałatki przygotowała wspólnota koreańska. Nasze parafianki zadbały o to, aby wszystko było podane i każdy mógł się najeść do syta – tym bardziej, że niektórzy przyjechali na uroczystości z daleka. W tych ważnych dla kościoła w Taszkencie wydarzeniach uczestniczyli także goście specjalni: ambasador Polski oraz ambasador Czech, przedstawiciele władz, mahali, zaprzyjaźnione duchowieństwo w tym mufti muzułmański.

o. Stanisław Glista/red.