Aktualności Uganda Wybrane dzieła

Wybudujmy Kaplicę Miłosierdzia w Munyonyo

Rośnie kult Bożego Miłosierdzia w Ugandzie. Pragnieniem franciszkanów jest wybudowanie wolnostojącej kaplicy Bożego Miłosierdzia, która będzie jednocześnie miejscem wieczystej 24-godzinnej adoracji Najświętszego Sakramentu.

Przy franciszkańskim Sanktuarium Męczenników Ugandyjskich w Kampali – Munyonyo co tydzień odbywają się dni skupienia grupy Bożego Miłosierdzia, które gromadzą już nie tylko katolików, ale też wiernych innych wyznań i religii.

Raz w miesiącu organizowane są tam rekolekcje Bożego Miłosierdzia dla całej parafii. Na ich program składają się m.in.: kierownictwo duchowe, spowiedź, konferencja, Msza św., adoracja Najświętszego Sakramentu, uczczenie relikwii św. Faustyny, św. Jana Pawła II i bł. Michała Sopoćko.

Pragnieniem franciszkanów jest wybudować wolnostojącą kaplicę Bożego Miłosierdzia, która będzie jednocześnie miejscem wieczystej, 24-godzinnej adoracji Najświętszego Sakramentu. W projekcie znalazła się duża figura Jezusa Miłosiernego, górująca nad planowaną kaplicą, widoczna z daleka dla osób przejeżdżających obok autostradą.

Źródło inspiracji

„Pomysł wybudowania kaplicy Bożego Miłosierdzia w naszym sanktuarium w Munyonyo pojawił się już w roku 2016, kiedy byliśmy z abp Cyprianem Kizito Lwanga oraz z parafianami w Polsce. Odwiedzając Sanktuarium w Łagiewnikach, zastanawialiśmy się wspólnie, jak przenieść ideę Bożego Miłosierdzia na grunt ugandyjski. Długo rozważaliśmy tę kwestię i stwierdziliśmy, że najlepszym miejscem do szerzenia kultu będzie właśnie Munyonyo. Znajdujemy się blisko stolicy, dojazd do nas jest bardzo łatwy. Nasze Sanktuarium położone jest przy autostradzie, niedaleko lotniska Entebbe. Chcemy, aby wybudowana przez nas kaplica Bożego Miłosierdzia przypominała o Miłosierdziu Bożym, duchowości św. Faustyny, ale – co bardzo ważne – byłaby również miejscem wieczystej, 24-godzinnej adoracji Najświętszego Sakramentu. Bylibyśmy wówczas pierwszą parafią w Ugandzie, w której Pan Jezus byłby adorowany przez całą dobę” – opowiada misjonarz.

Początki inwestycji

„Całą inwestycję rozpoczęliśmy już w roku 2017, w obecności nuncjusza apostolskiego w Ugandzie, abpa Michaela Blume. Nie mieliśmy wówczas żadnych środków, żeby rozpocząć prace. Minione lata pozwoliły nam dokończyć plany architektoniczne, zebrać pierwsze fundusze na ten cel i po czterech latach rozpocząć budowę. Zakładamy, że potrwa ona kilka lat. To duża inwestycja. Kaplica ma średnicę 20 m” – mówią nam zakonnicy.

 

Ofiary na budowę Kaplicy Miłosierdzia Bożego w Munyonyo można wpłacać na konto:

PKO BP 90 1020 2892 0000 5502 0901 2800 PLN

Z dopiskiem: “DAROWIZNA – KAPLICA MIŁOSIERDZIA”