Aktualności Wybrane dzieła

Szkoła zawodowa w Kakooge

Od paru lat w miejscowości Kakooge, w której pracują nasi misjonarze, działa technikum zawodowe im. św. Jana Pawła II. Szkoła nieustannie rozwija się, dając młodzieży nowe możliwości kształcenia. 

Opis dzieła

“Szkoła zawodowa w Kakooge funkcjonuje od 2014 r. Jak na razie stale coś w niej zmieniamy, badając których zawodów uczyć, żeby młodzież miała zapewnioną lepszą przyszłość. Jak na razie mamy wielu chętnych.” – tłumaczy o. Bogusław Dąbrowski, dyrektor szkoły.

“Prowadzenie tej szkoły wiąże się ze stałym rozeznawaniem… (…) “Do naszej szkoły zgłosiło się bardzo dużo dziewcząt, więc trzeba było stworzyć także klasy dla nich. Dlatego powstały nowe profile – np. nauka obsługi komputera i przygotowanie do pracy w biurze. Dziewczyny uczą się również gotowania. Kto wie,  może uda im się znaleźć pracę w jakichś hotelach w Kampali. A nuż okaże się, że ktoś będzie miał do tego talent. Stworzyliśmy także profil krawiecki, na którym dziewczyny uczą się podstawowych umiejętności, żeby później mogły sobie kupić maszynę za sto dolarów i samemu coś szyć, sprzedawać lub wykonywać drobne usługi krawieckie i w ten sposób zarabiać na utrzymanie swojej rodziny. Na razie kształcimy uczniów w takich prostych kierunkach. Zobaczymy jak szkoła będzie się dalej rozwijać, bo mamy już kilka nowych pomysłów.” – tłumaczy o. Bogusław.

szkoła zawodowa w Kakooge

Problemy i wyzwania

“Nasze największe problemy związane są z finansami, bo młodzież nie ma pieniędzy na czesne… Szukamy zatem rozwiązań, jak temu zaradzić. Zależy nam, żeby młodzi mogli się uczyć, a szkoła mogła funkcjonować. Z tych pieniędzy musimy przede wszystkim opłacić pensję nauczycielom, ale trzeba też kupić niezbędne materiały, dzięki którym młodzież może uczyć się i odbywać praktyki.” – wyjaśnia misjonarz.

“Kupiliśmy dla szkoły dziesięć krów i sprzedajemy mleko. Jego część przeznaczona jest dla uczniów, ale to co zostaje sprzedajemy, żeby utrzymywać krowy i rozszerzać naszą farmę. Mamy świnie, kury, uprawiamy banany i sadzimy różne rośliny – to wszystko w ramach profilu rolniczego. Kolejny „kierunek” w  naszej szkole to stolarstwo. Dysponujemy własnym lasem, bo gdy przyjechaliśmy do Kakooge posadziliśmy 20 hektarów sosen i innych drzew, np. eukaliptusów. Teraz możemy je wycinać i robić z nich meble, które sprzedajemy. Zatem profil stolarski również utrzymuje się samodzielnie.” – opowiada o. Bogusław.

 

Jeśli ktoś z Państwa byłby zainteresowany pomocą Szkole Zawodowej w Kakooge, prosimy o kontakt.

Kontakt w Polsce:
SEKRETARIAT MISYJNY (OFMConv)
ul Żółkiewskiego 14
31-539 Kraków
tel + 48 505 560 771
e-mail: misjekrak@franciszkanie.pl
Ofiary na szkołę zawodową w Kakooge można wpłacać na konto:

PKO BP 90 1020 2892 0000 5502 0901 2800 PLN

Z dopiskiem: “DAROWIZNA – SZKOŁA ZAWODOWA W KAKOOGE”

Informujemy, że przekazując środki pieniężne na misje franciszkańskie w formie bezgotówkowej, jednocześnie wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie udostępnionych na przelewie danych osobowych przez Prowincję św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (Franciszkanów) w celu wysyłania Państwu korespondencji (podziękowań, życzeń, informacji o misjach franciszkańskich). Jeśli nie życzą sobie Państwo  przetwarzania udostępnionych nam danych osobowych lub otrzymywania korespondencji, prosimy o informację na e-mail: misje@franciszkanie.pl, lub dokonanie płatności anonimowo.

 

 

Dowiedz się więcej o szkole: https://www.franciszkanie.pl/artykuly/technikum-w-buszu