Aktualności Peru

Śluby wieczyste br. Saula

śluby wieczyste
“W procesie formacji franciszkańskiej nauczyliśmy się, że nie ma prawdziwego i autentycznego otwarcia na Boga bez prawdziwego i autentycznego otwarcia na bliźniego” – powiedział br. Saul Cabello Corzo, podczas uroczystości swoich wieczystych ślubów zakonnych, która odbyła się 17 września 2019 r.. w Pariacoto.

Odnowiony kościół franciszkańskiej misji w Pariacoto w Peru, w którym znajduje się grób błogosławionych o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o.Michała Tomaszka, wypełniło kilkaset osób, które przybyły na profesję zakonną br. Saula. Goście przyjechali zarówno z Peru jak i z zagranicy. Na uroczystościach obecni byli niemal wszyscy bracia z franciszkańskiej delegatury w Peru – misjonarze pracujący w Limie, Pariacoto, Chimbote i Trujillo.
Oprócz rodziny i krewnych br. Saula, na jego śluby wieczyste, przybyły delegacje wiernych i młodzieży z parafii franciszkańskich, katechiści, nauczyciele i przedstawiciele szkół z Yautan, (rodzinnej miejscowości br. Saula) oraz Moche w Trujillo – miejsca gdzie obecnie pracuje. O uroczystą oprawę muzyczną liturgii zadbał chór, który od prawie 30 lat zajmuje się posługą animacji muzycznej i liturgicznej w sercu andyjskiej misji. Warto wspomnieć, że śpiewający w nim wierni są wychowankami naszych franciszkańskich męczenników.
“Powołanie to coś, co uprzedza same narodziny”
O. Dariusz Mazurek, delegat misji w Peru, który na ostatniej kapitule generalnej został mianowany sekretarzem animacji misyjnej całego zakonu franciszkanów, tłumaczył w swojej homilii istotę powołania i konsekracji zakonnej. “Powołanie to coś, co uprzedza same narodziny” – stwierdził o. Dariusz, nawiązując do słynnego tekstu biblijnego opisującego powołanie proroka Jeremiasza.
Posługując się przykładem naczyń liturgicznych, które przeznaczone są wyłącznie na potrzeby kultu, kaznodzieja tłumaczył zgromadzonym wiernym istotę konsekracji zakonnej, rozumianej jako całkowite oddanie się na służbę Bogu.
“Bracie Saulu, Twoje serce i całe Twoje życie dziś będą oddane wyłącznie Bogu. Dzisiaj w sposób definitywny chcesz powiedzieć Bogu: napełnij kielich mojego serca winem Twojej Miłości. To oznacza konsekracja” – podkreślił o. Dariusz.
śluby wieczyste
“Jesteśmy osobami (…) poświęconymi Bogu, przeznaczonymi do rzeczy świętych, Bogu poświęconych” – tłumaczył delegat franciszkańskiej misji w Peru. “Nasze życie nie jest normalne, ponieważ w dzisiejszym świecie nie jest normalne żyć w czystości, posłuszeństwie i ubóstwie – stwierdził o. Mazurek, wyjaśniając istotę ślubów zakonnych.
“Niech Ten, który Cię wybrał i dał Ci życie, prowadzi Cię i chroni, aby zawsze w kielichu Twojego serca była miłość Boga” – życzył neoprofesowi br. Dariusz Mazurek, który, w imieniu prowincjała krakowskiej misji franciszkanów, przyjmował wieczyste śluby zakonne br. Saula.
Ważne wydarzenie w historii misji
Śluby wieczyste br. Saula Cabejjo Corzo są ważnym wydarzeniem w 30-letniej historii franciszkańskiej obecności w Peru. Oprócz rozległej terytorialnie misji w Pariacoto, w której dwóch kapłanów pracuje na obszarze 1000 km2, posługując w 90 miejscowościach z 40 kościołami, prężnie działają parafie w Limie i Chimbote, gdzie działa ośrodek rekolekcyjny Paz y Bien.
Oprócz istniejących już parafii, franciszkanie zainaugurowali po tegorocznych świętach Wielkanocy nową obecność w położonym na północ od Chimbote mieście Trujillo, znanym ośrodku uniwersyteckim Peru. Franciszkanie rozpoczęli pracę w ponad 30-tysięcznej parafii, położonej w najstarszej części Trujillo, znajdującej się kilkaset metrów od wybrzeża Pacyfiku i praktycznie naprzeciw katolickiego uniwersytetu.
Po 30 latach obecności w Peru, franciszkańska misja nadal staje przed wyzwaniami ogromu pracy w złożonych i trudnych realiach Ameryki Południowej. Śluby wieczyste br. Saula Cabejjo Corzo są promykiem nadziei na to, że Pan będzie nadal błogosławił misji naznaczonej krwią męczenników franciszkańskich oraz długoletnim trudem posługi wielu braci. Módlmy się,  aby przesłanie pokoju i dobra mogło nadal dotykać serc wielu ludzi, którzy potrzebują spotkania z Ewangelią oraz nowej nadziei.
ag/red.
Galeria zdjęć – Śluby wieczyste br. Saula–  (nawigacja – strzałki po prawej i po lewej stronie zdjęcia):
navigate_before
navigate_next