Aktualności Peru

Obchody 26. rocznicy męczeństwa w Pariacoto

W Pariacoto każdego roku, 9 sierpnia na uroczystościach upamiętniających męczeństwo błogosławionych Michała i Zbigniewa, gromadzą się pielgrzymi z kraju i zagranicy.

Pielgrzymka do grobu Męczenników

Również w tym roku do małej miejscowości w Andach zjechało się wielu czcicieli Męczenników z Pariacoto. Oprócz mieszkańców oraz parafian, którzy przybyli z wszystkich wiosek znajdujących się na tym rozległym terenie, do grobu bł. Michała i bł. Zbigniewa przyjechali pielgrzymi z Limy, z Chimbote oraz Trujillo. Nie zabrakło również przedstawicieli Kurii Generalnej w Rzymie oraz Krakowskiej Prowincji Franciszkanów na czele z Promotorem Kultu Męczenników, br. Janem z Krakowa, parą polskich pielgrzymów oraz dziennikarzem. Z włoskimi franciszkanami przybyła piętnastoosobowa grupa wolontariuszy, którzy przez dwa tygodnie po uroczystościach będą pomagać w pracy z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi w pobliskich wioskach.

Świadectwo uzdrowienia

Na uroczystości przybyło dwóch biskupów z Chimbote – emerytowany bp Luis Bambaren, który znał osobiście Męczenników z Pariacoto, oraz obecny ordynariusz diecezji, bp Ángel Francisco Simón Piorno. Bp Bambaren przewodniczył Mszy Świętej 8 sierpnia, w wigilię rocznicy śmierci Męczenników na placu w Pueblo Viejo, kilka metrów od miejsca męczeństwa ojców z Pariacoto. Podczas nabożeństwa swoje świadectwo złożyła kobieta, która modląc się przez wstawiennictwo błogosławionych Michała i Zbigniewa została uzdrowiona z białaczki. W samą uroczystość Męczenników z Pariacoto, Mszy świętej przewodniczył bp Francisco Simón Piorno, który podzielił się swoimi refleksjami z pobytu w Polsce oraz z przeżywania liturgicznego wspomnienia Męczenników, które w Kościele polskim przypada 7 czerwca. Biskup opowiedział, że był pod ogromnym wrażeniem widzianego w Polsce oraz podczas uroczystości w Krakowie, kultu błogosławionych Męczenników, czczonych nie tylko w ich Ojczyźnie, ale i w całej Europie. Duchowny zachęcił mieszkańców Pariacoto do jeszcze większego rozwoju czci Męczenników w miejscu naznaczonym ich krwią.

Kontynuacja tradycji

Program tegorocznych obchodów rocznicy męczeństwa nie odbiegał od swojej tradycyjnej formy. 8 sierpnia wierni odprawili Drogę Krzyżową, upamiętniającą ostatnią drogę błogosławionych Męczenników z kościoła parafialnego do Pueblo Viejo, gdzie odbyła się wspólna Eucharystia. Wieczorem zgromadzeni modlili się podczas adoracji Najświętszego Sakramentu. W samą rocznicę, 9 sierpnia 2017 r., po jutrzni na placu miejskim miało miejsce podniesienie flag, w którym uczestniczyli przedstawiciele władz lokalnych i państwowych. Następnie, po Mszy Świętej, z kościoła wyruszyła procesja z nowymi figurami Błogosławionych, która przeszła wokół placu miejskiego w centrum Pariacoto. Wieczorem odbyła się rugi raz Droga Krzyżowa na miejsce męczeństwa. Uczestniczyli w niej pielgrzymi, którzy przybyli do Pariacoto drugiego dnia uroczystości.

Liczny udział kleryków, księży oraz wiernych z diecezji Chimbote, w której niegdyś pracowali bł. Michał i bł. Zbigniew, wskazuje na wielki duchowy związek lokalnego Kościoła z polskimi błogosławionymi. Przeżywaniu tych uroczystych chwil jeszcze większego piękna dodawała parafialna grupa muzyczna, którą założył jeszcze bł. Michał Tomaszek. Dziś osoby, wówczas będące dziećmi, śpiewają i grają na cześć swojego duszpasterza, który teraz jako błogosławiony, wstawia się za nimi w niebie.

 

Na podst. http://www.franciscanosperu.org/index.php/68-fiesta-de-los-martires-de-pariacoto

Agnieszka Kozłowska

Galeria zdjęć z uroczystości (przesuwaj strzałkami na bokach zdjęcia):
Rocznica śmierci Męczenników z Pariacoto
navigate_before
navigate_next