Aktualności Peru

Pariacoto – Oni tutaj są

Pariacoto - Oni tutaj są

Dziś, 9 sierpnia mija kolejna rocznica męczeńskiej śmierci błogosławionych misjonarzy – o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka, którzy w Pariacoto zginęli z rąk terrorystów Komunistycznej Partii Peru „Świetlisty Szlak”.

Tego dnia w małym, andyjskim miasteczku, w którym pracowali Męczennicy, wierni uczestniczą w rocznicowej Mszy Świętej, po której w procesji przechodzą ostatnią ziemską drogą franciszkańskich misjonarzy na miejsce ich śmierci. Odprawiają wówczas Drogę Krzyżową, wspominając wydarzenia z sierpniowego wieczoru 1991 roku.

Oni tutaj są

Kult błogosławionych Męczenników rozwija się również w samym Pariacoto. Jak przyznają misjonarze, miejscowi trochę już „przyzwyczaili się”, że błogosławieni są tak blisko nich. Wierni z parafii Pariacoto już po śmierci misjonarzy, modlili się przy ich grobach, wierząc, że ich duszpasterze orędują za nimi w niebie. Jednak mimo to, do Pariacoto pielgrzymują mniejsze i większe grupki wiernych, by pomodlić się przy grobie nowych peruwiańskich błogosławionych. Są to pielgrzymi nie tylko z Peru, ale i z innych krajów. Zdarzają się również przyjeżdżający z Polski.

oni tutaj są i wstawiają się za nami

Świadectwa łask

Jak wspomina o. Zbigniew Świerczek, misjonarz, który przez kilka miesięcy pracował w Pariacoto, w księdze pamiątkowej wyłożonej przy grobie Męczenników, pojawiają się wpisy od pielgrzymów i miejscowych ludzi. Mają one formę świadectw, próśb lub podziękowań składanych o. Michałowi i o. Zbigniewowi. Goście z Polski, Hanna i Leszek, napisali:

Dnia 29 czerwca 2016 roku przyszła na świat nasza wnuczka Marta. Urodziła się jako wcześniak… W czasie ciąży zagrożone było również życie naszej córki Katarzyny. Począwszy od chwili, kiedy dowiedzieliśmy się o istniejącym zagrożeniu, podjęliśmy modlitwę do Pana Boga za wstawiennictwem błogosławionych Męczenników z Pariacoto, o dar życia dla córki i wnuczki. W naszej modlitwie wspierała nas rodzina i znajomi. Ksiądz Wiktor ofiarował naszej córce relikwie II stopnia błogosławionych o. Michała i o. Zbigniewa, które były z nią przez cały pobyt w szpitalu. Obecnie nasza wnuczka ma 6 miesięcy, rozwija się prawidłowo i jest naszą wielką radością. Córka powoli wraca do zdrowia. Dzisiaj jesteśmy w Pariacoto, aby podziękować Wam: o. Michale i o. Zbigniewie za otrzymaną łaskę życia córki oraz wnuczki i prosić o dalszą opiekę nam nimi na każdy dzień ich życia.

 W księdze przeczytać można również wpisy w języku hiszpańskim, takie jak ten: Kochani błogosławieni, oddaję się w ręce Boga za waszym wstawiennictwem. Chrońcie moją rodzinę i dom, moje dzieci, a zwłaszcza Gabrielę. Z pobożnością. Karin G.

To tylko niektóre ze świadectw szerzącego się kultu franciszkańskich błogosławionych z Pariacoto. Również w Polsce nie brakuje czcicieli bł. Michała i bł. Zbigniewa. Więcej świadectw można  przeczytać na portalu poświęconym męczennikom – meczennicy.franciszkanie.pl

 

Agnieszka Kozłowska

O cudach i łaskach za wstawiennictwem Męczenników z Pariacoto prosimy pisać na adres:

Prowincja św. Antoniego i bł. Jakub Strzemię
Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (Franciszkanów)
Hetmana Żółkiewskiego 14, 31-539 Kraków
misje@franciszkanie.pl

 

Powyższy tekst ukazał się w “Posłańcu św. Antoniego”, w numerze 4/2017  – www.poslaniecantoniego.pl

 

Przeczytaj więcej o franciszkańskich Męczennikach z Pariacoto