Uganda

Munyonyo. 10 tys. dzieci św. Kizito

dzieci św. Kizito

Do prowadzonego przez franciszkanów sanktuarium w Munyonyo w Ugandzie przybyło 10 tys. „Bannakizito” czyli „Dzieci św. Kizito”. Pod taką nazwą odbywa się coroczne spotkanie dzieci archidiecezji Kampala. Tym razem to wielkie, dziewiąte z kolei, świętowanie odbyło się w niedzielę 12 lipca w Sanktuarium Męczenników Ugandyjskich w Munyonyo.

Takiego oblężenia przez dzieci, ich rodziców i opiekunów mała kapliczka w Munyonyo jeszcze nie widziała. Przybyło ok. 10 tysięcy dzieci. Byli to przedstawiciele wszystkich szkół podstawowych i dziecięcych grup działających w parafiach archidiecezji. Nie zabrakło również uczniów ze szkół podstawowych z naszej franciszkańskiej parafii w Matugga.

Św. Kizito

Św. Kizito był najmłodszym z męczenników Ugandyjskich. Należał do sług ówczesnego króla plemienia Bugandy Mwangi II. Kiedy umierał dla Chrystusa, 3 czerwca 1886 roku, palony żywcem na stosie w Namugongo, miał zaledwie 14 lat. Był neofitą ochrzczonym w Munyonyo kilka dni przed męczeńską śmiercią, która nastąpiła 26 maja. W Afryce jest patronem dzieci i szkół podstawowych.

o. Adam Klag – Munyonyo/red.