Peru

Chimbote. Konferencja prasowa przed beatyfikacją

W piątek 3 lipca o godz. 11.00 w Chimbote w Peru odbyła się konferencja prasowa przed beatyfikacją męczenników, która będzie miała miejsce 5 grudnia tego roku. Jako przedstawiciele zakonu franciszkańskiego wzięli w niej udział o. Jacek Lisowski, delegat krakowskiego prowincjała w Peru, oraz o. Dariusz Mazurek, zaangażowany w przygotowania do beatyfikacji franciszkańskich męczenników. 

Biskup Chimbote Ángel Francisco Simón Piorno przedstawił podczas konferencji szczegóły organizacji ceremonii beatyfikacyjnej o. Michała Tomaszka, o. Zbigniewa Strzałkowskiego i ks. Alessandro Dordi, logo, hymn, modlitwę, oraz oficjalny obraz męczenników, który będzie towarzyszył przygotowaniom do beatyfikacji.

Poinformował także o przeprowadzeniu zbiórki funduszy na pokrycie kosztów organizacji tego wielkiego wydarzenia, które odbędzie się na stadionie Stulecia w Chimbote. Przewiduje się, że przybędzie na nie wielu pielgrzymów, a także reprezentanci Ojca Świętego Franciszka, biskupi, kapłani oraz dyplomaci z Polski i Włoch – miejsc, z których pochodzili męczennicy.

„Chimbote będzie na oczach całego świata, więc chcemy przygotować godną ceremonię beatyfikacyjną. Mamy również nadzieję, że władze miejskie zrealizują stosowne ulepszenia w mieście (…), aby pojawiło się w nim więcej zieleni (Chimbote położone jest na pustyni – przyp.red.) i było w nim czysto, jak należy.” – mówił na konferencji prasowej biskup Piorno.

Według informacji przekazanych na spotkaniu, w najbliższym czasie opublikowane zostaną materiały przeznaczone do rozważania we wspólnotach, a przy szkołach i parafiach pojawią się wielkoformatowe plakaty informujące o męczennikach i ich beatyfikacji.

Potrzebni wolontariusze

Biskup Chimbote zaznaczył, że w czasie tej wielkiej uroczystości potrzebne będą setki wolontariuszy, zwłaszcza młodych ludzi, którzy już teraz wyrażają wolę pomocy przy realizacji tego wydarzenia. Biskup podkreślił także, że liczy na otwartość rodzin, które zechcą ugościć u siebie w domach gości i przyjezdnych przybywających na beatyfikację z innych części Peru i świata.

Biskup diecezji Chimbote przedstawił oficjalny obraz beatyfikacji kapłanów męczenników Michała, Zbigniewa i Sandro. Zostanie on wykorzystany na różnych materiałach promocyjnych, które przygotuje komitet centralny organizujący uroczystości beatyfikacyjne 5 grudnia. Obraz jest dziełem artysty plastyka z Chimbote Aleksandra Zelada Estraver, który rozwijał swój talent malując wnętrze monumentalnej katedry Matki Bożej z Góry Karmel i św Piotra Apostoła, położonej w Nowym Chimbote. Obraz przedstawiający kapłanów męczenników, przyszłych błogosławionych, Michała, Zbigniewa i Sandro, został przedstawiony lokalnej prasie. Pozostanie on w katedrze diecezjalnej, aby towarzyszyć różnym wydarzeniom oficjalnym poprzedzającym ceremonię beatyfikacji.

Hymn beatyfikacji

Biskup Chimbote, pod którego jurysdykcję podlega męczeństwo trzech kapłanów, ujawnił także oficjalny hymn beatyfikacji misjonarzy Michała, Zbigniewa i Sandro, zatytułowany „Świadkowie nadziei”, który będzie towarzyszył wszystkim celebracjom poprzedzającym ceremonię liturgiczną 5 grudnia w 2015 r. i w jej trakcie.

Autorem hymnu „Świadkowie nadziei” (tekst i muzyka) jest Enrique Mesias, zwany peruwiańskim trubadurem. Artrysta jest znany w środowisku peruwiańskiej muzyki katolickiej jako członek grupy muzycznej Siembra, z którą nagrał kilka albumów i występował dla wspólnot chrześcijańskich w Peru i za granicą.

navigate_before
navigate_next

Enrique Mesías zajął drugie miejsce jako najlepszy kompozytor podczas I Festiwalu Krajowego Pieśni Autorskiej „Juan Gonzalo Rose”. Wygrał również Konkurs Młodych Kompozytorów Szkoły Kantorów Papieskiego Uniwersytetu Katolickiego w Peru, utworem „Morning Sun” w roku 2011. Jest założycielem grupy kompozytorów Dandole Cuerda, wyprodukował trzy albumy.

ak/red.