Peru

„Pogromcy Czerwonego Smoka” – opowiadanie o Męczennikach

"pogromcy czerwonego smoka"
Kasia jak co wieczór czeka na bajkę, którą tym razem ma opowiedzieć jej tata. Nie wie jeszcze, że tego dnia nie usłyszy fikcyjnej opowieści czy legendy, ale najprawdziwszą historię o dwóch misjonarzach z Polski, którzy w dalekim Peru zmierzyli się ze strasznym smokiem i wygrali życie.

Przez opowiadanie „Pogromcy Czerwonego Smoka” autorstwa br. Bogdana Pławeckiego dzieci mogą poznać postaci bł. Michała Tomaszka oraz bł. Zbigniewa Strzałkowskiego – franciszkanów, którzy w andyjskim Pariacoto oddali swoje życie za wiarę. Autor książeczki, przedstawiając historię franciszkańskich Męczenników uczy o wartościach takich jak wierność, wytrwałość, pokój i dobro oraz miłość, która swój szczyt osiąga, oddając życie za innych. Z tej historii wypływa najważniejsza dla chrześcijaństwa prawda o triumfie Zmartwychwstania, dzięki któremu zawsze ostatecznie wygrywa Dobro, przekraczające granice śmierci.

Kilka słów od autora:

Smok to symbol sił, wrogich człowiekowi. Powinien zostać w świecie fantazji, ale apokaliptyczny potwór nie pozwala zamknąć się w Księdze. Żyje własnym życiem, od początku dziejów stworzenia namawia do złego, szkodzi konkretnym ludziom; choć jego los jest już przesądzony. Ostatecznie musi przegrać z mocą Bożej Opatrzności, która w tajemniczy sposób działa przez wybrane do tego osoby.

Michał i Zbigniew, byli zwyczajnymi dziećmi swoich czasów, a jednak skrywali w sobie ten tajemniczy sposób Bożego działania. Co ich skłoniło do wyjazdu na misję do dalekiego Peru ogarniętego wojną domową? Dlaczego z taką determinacją zaangażowali się w pomoc zupełnie obcym ludziom? Dlaczego Czerwony Smok zainteresował się właśnie nimi? Jak doszło do wzajemnej konfrontacji? Co musiało się wydarzyć, że mając niewiele ponad 30 lat zostali ogłoszeni błogosławionymi męczennikami za wiarę? O tym jest to opowiadanie.

Br. Bogdan Pławecki OFMConv

Książeczka skierowana jest do młodszego odbiorcy, stąd symboliczne przedstawienie zła, ale to nie oznacza, że starsi nie przeczytają jej z zainteresowaniem.

Kolorowe ilustracje z motywami egzotycznych krajobrazów Peru dodają książeczce walorów estetycznych. Natomiast oryginalne zdjęcia odzwierciedlające epizody z życia i pracy błogosławionych zamieszczone na ostatnich stronicach uświadamiają czytelnikowi historyczność opisanych w niej wydarzeń.

mk

Książeczkę “Pogromcy Czerwonego Smoka” (46 ilustrowanych stron) można zamówić, pisząc na adres Sekretariatu Misyjnego – misje@franciszkanie.pl

Za każdą ofiarę złożoną na rzecz misji franciszkańskich będziemy bardzo wdzięczni.

ak