
KUSTODIA PROWINCJONALNA ŚWIĘTEGO KRZYŻA NA UKRAINIE
Prowincja Macierzysta: Prowincja Św. Antoniego i Bł. Jakuba Strzemię w Polsce [Kraków]
Po II wojnie światowej o. Rafał KIERNICKI, mimo prześladowań komunistycznych pozostał we Lwowie i przez 50 lat był proboszczem parafii katedralnej. Dzięki niemu po upadku komunizmu w 1989 r. 5 braci z Polski przedostało się do Związku Radzieckiego. Początkowo bracia zajmowali się posługą duszpasterską, zakładali parafie, rekultywowali, odnawiali i budowali nowe kościoły i budynki parafialne. 1 września 1991 r. Arcybiskup lwowski przekazał Zakonowi dawny kościół franciszkański św. Antoniego we Lwowie, a w 1993 r. wybudowano klasztor św. Franciszka. W 2000 roku biskup kijowski ofiarował braciom parafię Przemienienia Pańskiego w Boryspolu, a w 2001 roku kardynał Marian JAWORSKI przekazał Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Bołszowcach. W kolejnych latach powołano delegację prowincjalną na Ukrainie, a biskupi diecezjalni przekazali Zakonowi kolejne parafie: w 2005 r. w Krzemieńczuku w diecezji charkowsko-zaporoskiej oraz w 2010 r. w Maćkowcach w diecezji kamieniecko-podolskiej. Wraz ze wzrostem liczby braci w 2016 r. położono podwaliny pod Kustodię, a w 2020 r. Prowincja Krakowska erygowała Kustodię Prowincjalną Świętego Krzyża na Ukrainie. Inauguracja odbyła się 14 września 2020 roku i w tym samym roku odbyła się pierwsza Kapituła Zwyczajna Kustodii.
Do jurysdykcji należy: 19 braci po ślubach wieczystych, 2 po ślubach czasowych i 5 klasztorów.
Lwów: Klasztor św. Franciszka z Asyżu
13 czerwca 1995 r. kościół parafialny został ogłoszony diecezjalnym sanktuarium św. Antoniego. Klasztor lwowski pomimo problemów mieszkaniowych jest najprężniejszym ośrodkiem franciszkańskim na Ukrainie. Sanktuarium przyciąga wielu wiernych z różnych narodów. Liturgie i katechezy prowadzone są w dwóch językach.
Boryspol: Klasztor św. Bonawentury
Pierwszy zakonnik przybył do Boryspola 3 listopada 2000 roku i bracia natychmiast zbudowali kościół i klasztor. Poświęcenie kościoła odbyło się 6 sierpnia 2002 roku, a od 2006 roku bracia mieszkają w nowo wybudowanym budynku obok kościoła. W 2005 roku został otwarty Postulat. Przez osiem lat klasztor był siedzibą Delegata Prowincjalnego. Oprócz pracy parafialnej w regionie Boryspola współbracia pracują w domach dziecka, Radiu Maria i Telewizji EWTN.
Bołszowce: Klasztor Bł. Jakuba Strzemię
Na początku XVII wieku znajdował się tu klasztor karmelitów, który uległ zniszczeniu po wojnie. W 2001 roku kardynał JAWORSKI powierzył Zakonowi Sanktuarium Matki Bożej Karmelskiej. Klasztor Bł. Jakuba Strzemię w Bołszowcach został kanonicznie erygowany 21 października 2012 roku. Bracia pełnią posługę duszpasterską w Centrum Pokoju i Pojednania, Dialogu Międzyreligijnego i Młodzieży Franciszkańskiej.
Kremenczuk: Klasztor św. Maksymiliana
1 września 2004 roku bracia przejęli w posiadanie parafię, następnie zakupili teren pod budowę kościoła i klasztoru wzniesionego w 2009 roku. Bracia zajmują się głównie działalnością charytatywną, polegającą na dystrybucji żywności i odzieży biednym i bezdomnym, którzy mają możliwość umycia się i uzyskania pierwszej pomocy.
Maćkowce: Klasztor Matki Bożej Anielskiej
W 1995 r. mieszkańcy wybudowali kościół w Maćkowcach, a w 2007 r. obok kościoła wybudowano dom parafialny. 8 września 2010 roku parafia rzymskokatolicka Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Maćkowcach, w diecezji kamieniecko-podolskiej, została powierzona Franciszkanom Konwentualnym.
W 2012 roku nastąpiła kanoniczna erygacja klasztoru Matki Bożej Anielskiej. 1 stycznia 2021 roku wieś została włączona do miasta wojewódzkiego Chmielnicki. W dniu 8 września 2021 roku kościół parafialny został erygowany jako Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej.
Franciszkańskie Centrum Misyjne
Sekretariat generalny ds. animacji misyjnej