Aktualności Peru

Pożyteczne wakacje w szkółce w Pariacoto

wakacje w szkółce w Pariacoto

Jak wiadomo, istnieją zjawiska naturalne i kulturowe, które na południowej półkuli dzieją się na opak w stosunku do jej strony północnej. Tak jest między innymi z wakacjami. Kiedy w Polsce nauczyciele, dzieci, młodzież i studenci mają ferie lub podejmują wytężoną pracę, aby zakończyć pierwszy semestr nauki, w Ameryce Południowej trwają wakacje.

W Peru rozpoczynają się najczęściej tydzień przed Bożym Narodzeniem i kończą się dopiero początkiem marca. Tak długie wakacje, to radość dla dzieciaków i nierzadko urwanie głowy dla rodziców.

W odpowiedzi na potrzeby lokalnego środowiska nasza franciszkańska wspólnota zakonna z Pariacoto zorganizowała w Szkółce Wyrównawczej „vacaciones útiles” (czyli użyteczne wakacje), które cieszą się wielkim zainteresowaniem.

Od początku wakacji jedna z miejscowych nauczycielek prowadzi zajęcia dla dwóch grup dzieci, z których każda liczy około 12-14 uczestników. Równolegle odbywają się zajęcia prowadzone przez jednego ze studentów pochodzących z Pariacoto, dla uczniów kończących szkołę średnią. Są to przede wszystkim korepetycje z matematyki.

Od tego tygodnia do pracujących z dziećmi i młodzieżą dołączyli przedstawiciele naszej parafii w Limie. Wspomaga nas dwoje nauczycieli wolontariuszy:  Francisco i jego żona Charo. Francisco uczy dwie grupy licealistów matematyki i języka angielskiego. Jego żona prowadzi zajęcia dla trzech grup dzieci młodszych (wszystkie grupy 10-14 osobowe).

Wieczorami, po Mszy św., Francisco prowadzi również kurs muzyki i śpiewu dla naszego chóru „Paz y Bien”. Na kurs przychodzą również inni zainteresowani muzyką.

Planowane były także zajęcia z informatyki, teatru i tańca, ale niestety studenci z Limy, którzy zadeklarowali swoją pomoc w ich organizacji, nie dojechali do nas. Większość z nich pochodzi z klasy średniej. W wakacje podejmują prace zarobkowe, aby  podreperować domowy budżet i pomóc rodzicom.

Warto dodać, że jest to rok eksperymentalny. Zbieramy doświadczenia, by w przyszłe wakacje polepszyć organizację zajęć oraz podjąć współpracę z nauczycielami także z innych dziedzin. Jest to nie tylko czas nauki i zabawy dla dzieci i młodzieży, ale ponadto kolejna okazja do budowania franciszkańskiej wspólnoty, którą w odległych Andach zapoczątkowali Błogosławieni Michał i Zbyszek!

 

Br. Bogdan Pławecki/red.

 

Galeria zdjęć  – Pożyteczne wakacje w szkółce w Pariacoto –  (nawigacja – strzałki po prawej i po lewej stronie zdjęcia):
wakacje w szkółce w Pariacoto
Pożyteczne wakacje w szkółce w Pariacoto
navigate_before
navigate_next