Aktualności Inne Ukraina

Dzień Świętego Franciszka 2017

Dzień Świętego Franciszka 2016

Od sześciu lat Krakowska Prowincja Franciszkanów wraz z turystami i mieszkańcami Krakowa obchodzi Dzień Świętego Franciszka. W tym roku piknik franciszkański przybliży jego uczestnikom kresowe klimaty.

W ubiegłych latach imieniny Założyciela Franciszkanów przeżywane były  pod znakiem misji w Peru (2015) – kraju, gdzie swoje życie za wiarę oddali  bł. Michał Tomaszek oraz bł. Zbigniew Strzałkowski – a także w klimatach ugandyjskich (2016).

Piknik franciszkański to czas przepełniony ciekawy atrakcjami. Każdy uczestnik może sam dokonać przeglądu franciszkańskich inicjatyw, zapoznać się z nim, a także wesprzeć dowolną działalność. Dzień Świętego Franciszka to także wystawy tematyczne i projekcje filmów. Możliwość odwiedzenia stoiska misyjnego,  skosztowania wypieków sióstr klarysek, nabycia rękodzieła wolontariuszy oraz pacjentów Ośrodka Leczenia Uzależnień „San Damiano”, a także książek i czasopism franciszkańskich czy materiałów związanych z błogosławionymi męczennikami z Pariacoto.

Dobrą zabawę zapewniają zespoły, których muzyka łączy się z tematem wydarzenia. W poprzednich latach były to zespoły takie jak: Fioretti, Ricky Lion, Loretino czy Galicja.

Dzień Świętego Franciszka 2017

W tym roku wspomniany piknik odbędzie się 1 października (w niedzielę) na skwerze przed krakowską Bazyliką Św. Franciszka (naprzeciwko Okna Papieskiego) . Wydarzenie rozpocznie się o godz. 12:00 i potrwa do godziny 18:00. O godzinie 16:30 odbędzie się uroczysta Msza Święta.

Tym razem organizatorzy zapewniają rodzinne świętowanie w klimatach kresowych. Oprócz corocznych prezentacji franciszkańskich na scenie wystąpi m.in. zespół muzyczny ze Lwowa, który zaprezentuje utwory charakterystyczne dla Kresów. Będzie możliwość degustacji kresowych potraw i słodyczy oraz obejrzenia wystawy i filmu o działalności franciszkanów na Kresach. Nie zabraknie oczywiście zabaw i atrakcji dla najmłodszych.

Już wkrótce pojawi się szczegółowy plan oraz plakaty promujące wydarzenie. Na pikniku franciszkańskim swoje miejsce znajdzie również stoisko naszego Sekretariatu Misyjnego, na które już dziś serdecznie zapraszamy!

 

Karolina Beluch/ak.

więcej na www.franciszkanie.pl

Na zdjęciu ujęcie z zeszłorocznego Dnia Świętego Franciszka.