Aktualności Peru

Bierzmowanie w Pariacoto

bierzmowanie w Pariacoto

“Szczęśliwy lud Pariacoto, ponieważ może liczyć na braci franciszkanów, którzy troszczą się tutaj o rozbudowę tę świątyni i o tworzenie żywego Kościoła” – stwierdził bp Angel Francisco Piorno podczas uroczystości sakramentu bierzmowania, która miała miejsce 20 listopada 2018 r. we franciszkańskiej misji w Pariacoto.

Niemal 60 młodych Peruwiańczyków z Pariacoto, Yaután, Calpoc i Cachipampa przyjęło z rąk ordynariusza diecezji Chimbote sakrament dojrzałości chrześcijańskiej. Ze względu na liczbę bierzmowanych i rozpiętość terytorialną naszej misji, bierzmowanie odbyło się w dwóch turach, w parafii św. Dominika w Yaután dla młodzieży z dolnej części misji, oraz w Pariacoto, gdzie zgromadziła się młodzież związana z duszpasterstwem franciszkanów.

W przygotowaniu tegorocznych kandydatów do sakramentu bierzmowania pomogli członkowie wspólnoty Odnowy w Duchu św. z parafii św. Antoniego w Limie.

Bp Angel Francisco Piorno zachęcił bierzmowanych, aby nie bali się otwierać na dary Ducha Świętego, i aby z Jego pomocą budowali swoją przyszłość zawodową i rodzinną, a także przyszłość państwa i Kościoła w Peru.

Mała katedra Andów

Ordynariusz Chimbote nie omieszkał wyrazić swojej satysfakcji z widocznego rozwoju misji franciszkańskiej, obejmującej jeden z najtrudniejszych rejonów jego diecezji, górzysty obszar Andów, rozciągający się aż do terenów sąsiedniej diecezji Huaraz.
Bp Angel Francisco Piorno był szczególnie zadowolony ze stanu rozbudowy świątyni franciszkańskiej, która w jego ocenie staje się jednym z najpiękniejszych kościołów w całej diecezji. Jak powiedział, świątynia w Pariacoto staje się swoistą małą katedrą tego rejonu Andów. Biskup p
odkreślił , że ten cud rozkwitu piękna franciszkańskiej świątyni jest możliwy nie tylko dzięki zainteresowaniu ludzi dobrej woli z całego świata, wspierającycg misję w Peru, ale także dzięki ofiarności miejscowej ludności, która bardzo często dzieli się przysłowiowym wdowim groszem, aby pomagać franciszkanom w rozwoju ich działalności.

bierzmowanie w Pariacoto

Bp Angel Francisco Piorno życzył wiernym, aby męczeńska śmierć o. Michała Tomaszka i o. Zbigniewa Strzałkowskiego przynosiła obfite owoce w życiu mieszkańców tego naznaczonego ubóstwem i trudem życia górskiego rejonu Peru.

Franciszkańska misja w Pariacoto


Obecnie we franciszkańskiej misji w Pariacoto pracuje dwóch kapłanów z Polski. Zajmują się oni posługą duszpasterską w 38 kościołach i kaplicach, położonych w 68 miejscowościach na terenie ok. 1000 km2, graniczącym z oddalonym o 40 km, położonym na wybrzeżu miastem Casma, oraz z ostatnimi parafiami oddzielonej ponad 4 tys. masywem górskim diecezji Huaraz.

Oprócz pracy duszpasterskiej, franciszkanie zajmują się rozbudową przechowującej doczesne szczątki męczenników franciszkańskich świątyni w Pariacoto, oraz budową i utrzymaniem licznych kościołów i kaplic misji. Z wielkim nakładem sił jest rozbudowywany także sam klasztor w Pariacoto, aby mógł służyć nie tylko jako centrum misji, lecz także jako miejsce przyjmowania pielgrzymów, którzy coraz liczniej przybywają do tego miejsca z całego świata.

o.AG/red./za: Facebook

Galeria zdjęć – Bierzmowanie w Pariacoto – (nawigacja – strzałki po prawej i po lewej stronie zdjęcia)
navigate_before
navigate_next