Paragwaj

Aregua. Święto Bożego Miłosierdzia u franciszkanów.

Ponad dwa i pół tysiąca osób uczestniczyło w Święcie Bożego Miłosierdzia u franciszkanów w Aregua w Paragwaju.

Od godzin porannych aż do późnych godzin wieczornych pielgrzymi, przybyli z różnych stron Paragwaju i nie tylko, mieli możliwość i licznie korzystali z sakramentu pojednania. O godzinie 13.00 rozpoczęła się adoracja Najświętszego Sakramentu zakończona Koronką do Bożego Miłosierdzia.

O godzinie 15.00, w Godzinie Miłosierdzia, sprawowaliśmy Eucharystię pod przewodnictwem mons. Edmundo Valensuela, arcybiskupa diecezji Santisima Asuncion, z udziałem sekretarza Nuncjatury Apostolskiej w Paragwaju ks. Pawła Talapki, oraz franciszkanów z Delegatury w Paragwaju. W swoim słowie ks. arcybiskup wielokrotnie podkreślał rolę franciszkańskiego o sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Aregua jako centralnego ogniska rozpowszechniania przesłania otrzymanego od Jezusa przez św. Faustynę nie tylko dla samego Paragwaju, ale dla całego rejonu.

Polscy franciszkanie rozpoczęli budowę Centrum Charytatywno-Duchowego Jezusa Miłosiernego w Aregua w 2006 r. Kamień węgielny pod dzieło paragwajskiej misji poświęcił Ojciec Święty Jan Paweł II 18 sierpnia 2002 r. na krakowskich Błoniach. Kamień węgielny jest fragmentem cegły z grobu św. Faustyny Kowalskiej i został przekazany franciszkanom przez Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

Boże Miłosierdzie w Paragwaju

W Paragwaju kult Bożego miłosierdzia rozpoczął o. Rufin Orecki, pionier odnowy posoborowej w Polsce, uczeń ks. Blachnickiego i serdeczny przyjaciel kard. Wojtyły z jego krakowskich czasów, który dał początek misji franciszkańskiej w tym kraju. Obecnie dzieło kontynuują i dynamicznie rozwijają jego współbracia z krakowskiej prowincji pod przewodnictwem o. Marka Dudy, delegata prowincjała na Paragwaj.

Bracia prowadzą przy sanktuarium rozbudowaną działalność charytatywną. Co roku organizują Kongres Bożego Miłosierdzia. Dzięki tej prowadzonej z wielkim rozmachem i z ogromnym zaangażowaniem ludzi świeckich ewangelizacji, wizerunek Jezusa Miłosiernego można spotkać w Paragwaju dosłownie w każdym miejscu, nie tylko w kościołach, ale w sklepach, taksówkach, szpitalach, komisariatach policji, urzędach i wielu innych miejscach. Przesłanie św. Faustyny o Jezusie, który kocha człowieka i oddał za niego życie na krzyżu nabiera coraz większej wartości.

navigate_before
navigate_next

Polscy franciszkanie z prowincji krakowskiej św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię prowadzą misję w Paragwaju od stycznia 1993 r. Klasztory znajdują się w stolicy kraju Asunción, w pobliskim Guarambaré oraz w Aregua.

o. Jacek Orzeł/red.