Aktualności Peru

„Ziemia umiłowana” w Pariacoto

ziemia umiłowana w pariacoto

„Myślę, że bł. Zbigniew byłby dzisiaj dumny z tego, że jego marzenie promowania ekologii spełniło się również w Pariacoto” – powiedział o. Rafał Dryjański, przełożony franciszkańskiej misji w Pariacoto, podczas Eucharystii z okazji drugiej rocznicy założenia przedsiębiorstwa ekologicznego „Ziemia umiłowana”.

Współpraca z dziełem stworzenia Boga

23 września 2020 r. obchodziliśmy drugą rocznicę tego małego, ale jakże ważnego przedsiębiorstwa. „Ważnego, ponieważ zajmuje się ochroną naszego środowiska, uprawianiem zdrowej żywności, bez pestycydów i chemii, współpracując z dziełem stworzenia Boga” – podkreślał o. Rafał.

„Jest w tym także coś z Opatrzności Bożej, że ta działalność odbywa się w Pariacoto, we współpracy z nami, ponieważ sam św. Franciszek jest patronem ekologów, wszystkich, którzy chronią środowisko, wszystkich, którzy starają się chronić naszą ziemię, nasz świat” – powiedział przełożony misji franciszkańskiej. 

„Św. Franciszek nieprzypadkowo został wybrany patronem ekologów, ponieważ on sam był praktycznie pierwszym, który głosił braterstwo całego stworzenia i konieczność chronienia naszej ziemi „– podkreślił o. Rafał.  

„Bł. Zbigniew Strzałkowski byłby z nas dumny”

„Jeden z naszych braci, bł. Zbigniew, po ogłoszeniu św. Franciszka patronem ekologów, wraz z niektórymi klerykami w Krakowie, założyli stowarzyszenie ekologiczne REFA, które miało na celu rozpowszechnienie znajomości ekologii i wagi ochrony środowiska, współpracy z Bogiem, również w wymiarze ochrony tego wszystkiego, co Bóg nam dał” – przypomniał o. Dryjański. 

„Przedsiębiorstwo „Ziemia umiłowana” w swojej nazwie ma zawarte hasło, którym jest umiłowanie ziemi, umiłowanie upraw, umiłowanie, warzyw, owoców oraz człowieka, aby nie szkodzić nam pestycydami, chemią, a w ten sposób także miłować każdą osobę, ponieważ ten, kto odżywia się zdrowo, ma zdrowe ciało i ducha” – stwierdził kaznodzieja. 

„Myślę, że bł. Zbigniew byłby dzisiaj dumny z tego, że jego marzenie promowania ekologii spełniło się również w Pariacoto. Byłby dumny z tego, że Stowarzyszenie, które założył lata temu w Krakowie, ma swój odzew także tu, w Pariacoto, gdzie on żył i oddał życie” – powiedział przełożony misji franciszkańskiej. 

„Oby było jak najwięcej osób, które chciałyby iść za nauczaniem i przykładem św. Franciszka, żyjące braterstwie z całym stworzeniem – życzył na koniec kazania o. Rafał. 

Ziemia umiłowana

Tierra Amada to peruwiańska firma świadcząca usługi doradcze w zakresie inżynierii agronomicznej specjalizującej się w rolnictwie agroekologicznym, architekturze krajobrazu, ochronie gleby i wody do nawadniania.

Świadczy kompleksową i wysokiej jakości usługę, rozwiązując trudności, jakie napotyka rolnictwo prowadzące agroekologię w obliczu zmiany stylu życia człowieka.

Firma pragnie być motorem zmiany kierunku w kierunku rolnictwa agroekologicznego, które generuje życie i dba o wspólny dom, także zachęca nas do ponownego kontaktu i szacunku dla przyrody.

Pomoc dla miejscowej ludności

Sektory działania Tierra Amada, która działa we współpracy z franciszkańską misją w Pariacoto, nie tylko są bliskie ekologicznej wizji św. Franciszka, która znalazła swoje ujście w założonym przez bł. Zbigniewa Strzałkowskiego stowarzyszeniu REFA, ale są także aktualne w obecnej sytuacji gospodarczej i ekonomicznej Peru. Widoczna gołym okiem w całej Ameryce Łacińskiej rabunkowa gospodarka zasobami naturalnymi nie oszczędziła także realiów franciszkańskiej misji w Pariacoto, gdzie ludność utrzymuje się z rolnictwa i uprawy roli. 

Nagminne używanie pestycydów i środków chemicznych, mających na celu przyśpieszenie wzrostu upraw, pociąga za sobą postępujące skażenie nie tylko produktów rolniczych, ale także roli i nielicznych zasobów wody, z którą z roku na rok jest coraz gorzej w Pariacoto i w całej okolicy. Mowa jest oczywiście o wodzie do uprawy roli, ponieważ dostęp do wody pitnej jest trudno osiągalnym luksusem w większości krajów Ameryki Łacińskiej.

Oprócz oferowania zdrowych produktów ekologicznych w przystępnej cenie, Tierra Amada zajmuje się także działalnością formacyjną, przygotowując przyszłe pokolenia rolników do racjonalnego i ekologicznego traktowania zasobów naturalnych. 

Mamy nadzieję, że to tylko początek inicjatyw tego typu, które pozwolą ludności franciszkańskiej misji w Pariacoto żyć w lepszym i bardziej zdrowym środowisku. 

O. Andrzej Gutkowski, Pariacoto/red.

Galeria zdjęć  – „Ziemia umiłowana” w Pariacoto –  (nawigacja – strzałki po prawej i po lewej stronie zdjęcia):
navigate_before
navigate_next