Aktualności Animacja

V Spotkanie Animatorów Misyjnych we Wrocławiu

V Spotkanie Animatorów Misyjnych we Wrocławiu

W sobotę 2 marca 2019 r.  we Wrocławiu odbyło się kolejne spotkanie osób odpowiedzialnych za grupy misyjne, działające przy klasztorach Krakowskiej Prowincji Franciszkanów.

Spotkanie przebiegało w bardzo radosnej atmosferze. Cieszył już sam fakt, że przyjechali animatorzy z nowo powstałych lub dopiero tworzących się grup w parafiach. Oprócz znanych nam już przedstawicieli grup z Dąbrowy Górniczej, Zielonej Góry, Radomska oraz Wrocławia, w spotkaniu uczestniczyły osoby z Rychwałdu, Lwówka Śląskiego oraz Głogówka. 

W czasie dzielenia się działaniami podejmowanymi przez poszczególne grupy, można było zainspirować się pomysłami realizowanym we franciszkańskich klasztorach na rzecz misji. Przeprowadzona w Radomsku zbiórka przyborów szkolnych i materiałów opatrunkowych dla Ukrainy, realizowana w Zielonej Górze akcja „Srebro dla misji”, Misyjne Jasełka w Dąbrowie Górniczej czy Wrocławiu to tylko niektóre z działań podejmowanych w ostatnim czasie przez grupy misyjne w naszej Prowincji. 

Pozytywnym zaskoczeniem były wiadomości od grupy działającej w Rychwałdzie. Wspólnota powstała tam dopiero na początku lutego, a juz liczy kilkanaście osób chętnych do omadlania i wspierania misji. Przedstawiciele grupy opowiedzieli także o swoich pomysłach i planach na najbliższy czas. 

Spotkanie Animatorów jest dobrą okazją do tego, by ci którzy może  jeszcze nie mają doświadczenia  w prowadzeniu animacji misyjnej – zainspirowali się pomysłami oraz „zarazili się” entuzjazmem innych osób. Przekonały się o tym panie z Głogówka i Lwówka Śląskiego, gdzie może jeszcze nie istnieją grupy animacji, ale jest chęć i przestrzeń na działalność w tym kierunku. 

O tym, że brak doświadczenia nie musi być przeszkodą, przekonywała także p. Zofia z Zielonej Góry, która wspominała, że na pierwsze Spotkanie Animatorów Misyjnych w Krakowie (1 lipca 2017 r.) przyjechała zupełnie sama, nie wiedząc, jak, ani z kim zacząć tworzenie grupy. Opowieści i wskazówki oraz entuzjazm innych animatorów obecnych wówczas na tym spotkaniu były cenną podpowiedzią. We Wrocławiu p. Zofia dzieliła się nie tylko nowymi pomysłami i akcjami podejmowanymi przez ich dwudziestoosobową grupę (będącą również Rożą Misyjną modlącą się za misje i misjonarzy), ale również  kroniką, uwieczniającą działalność zielonogórskiej grupy misyjnej.

W samo południe, o 12:00 wszyscy uczestniczyliśmy we Mszy Świętej, której przewodniczył o. Dariusz Gaczyński, Sekretarz ds. Misji. Ważnym punktem spotkania było omówienie współpracy i form pomocy misyjnym klasztorom partnerskim, których lista niedawno została zaktualizowana. Animatorzy otrzymali także wstępne materiały i informacje związane z przypadającym w tym roku Nadzwyczajnym Miesiącem Misyjnym. 

Po obiedzie był jeszcze czas na wspólne zdjęcia, wymianę kontaktów oraz serdeczne rozmowy przy kawie i poczęstunku, który umożliwiła nam grupa misyjna we Wrocławiu. Jak zawsze zostaliśmy przez nich bardzo serdecznie przyjęci. Dziękujemy wszystkim członkom wrocławskiej grupy, szczególnie gwardianowi i proboszczowi, o. Markowi Augustynowi.

Kolejne spotkanie Animatorów Misyjnych planowane jest we wrześniu. Mamy nadzieję, że wówczas spotkamy się w jeszcze liczniejszym gronie.

Agnieszka Kozłowska
fot. Maciej Lesiak