Kraje

Uzbekistan

Uzbekistan

Uzbekistan leży w Azji Środkodkowej, zajmuje powierzchnię 447 tys km2, graniczy z Afganistanem, Kazachstanem, Tadżykistanem i Turkmenistanem. Do 1991 roku był jedną z republik Związku Radzieckiego. Większość (ok. 90%) z 24 milionowej ludności przyznaje się do religii muzułmańskiej.

Franciszkanie w Uzbekistanie

Pierwszym franciszkaninem przybyłym do niepodległego Uzbekistanu był o. Krzysztof Kukułka, mianowany 29 września 1997r. przełożonym utworzonej przez Stolicę Apostolską „Missio sui iuris”

Dnia 1 kwietnia 2005 roku, Ojciec Święty Jan Paweł II utworzył w Uzbekistanie Administraturę Apostolską, mianując jednocześnie jej pierwszym biskupem polskiego franciszkanina o. Jerzego Maculewicza OFM Conv.

Obecnie w Uzbekistanie jest pięć parafii katolickich: Taszkent, Buchara, Fergana, Samarkanda, Urganch oraz dwie stacje misyjne w Angrenie i Navoi. Pracuje w niej kilkunastu polskich franciszkanów z Krakowskiej Prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię. Zakonnicy oprócz pracy parafialnej są także duszpasterzami dla przebywających w tym kraju obcokrajowców, prowadzą różnego rodzaju dzieła charytatywne, pełnią rolę kapelanów dla pracujących w Uzbekistanie Sióstr Misjonarek Miłosierdzia (Siostry Matki Teresy), są zaangażowani w działalność o charakterze międzyreligijnym, pomagają w funkcjonowaniu założonej w 2002 r. w Taszkencie Katolickiej Służby Informacyjnej „Agnuz”. W zależności od miejsca i charakteru wypełnianej misji, pracujący w duszpasterstwie Bracia posługują się językami: rosyjskim, angielskim, koreańskim i polskim.