Kraje

Uganda

uganda
Uganda – Początki misji

Pierwszym franciszkaninem, który przybył do Ugandy 13 kwietnia 2001 roku, był o. Marcin Zagórski, pracujący wcześniej w Zambii.

Oficjalna data założenia misji przypada na 1 sierpnia tego samego roku, kiedy do Ugandy przyjechał o. Bogusław Dąbrowski. W grudniu dołączył do nich o. Jarosław Wysoczański, a następnie inni bracia: o. Lucjan Szczepański, o. Piotr Tymko, o. Marek Warzecha oraz br. Piotr Gorący. Misjonarze rozpoczęli pracę w diecezji Kasana-Luweero, w miejscowości Kakooge. Do czasu wybudowania własnego klasztoru i dokończenia, rozpoczętej przez poprzedniego proboszcza, budowy kościoła parafialnego w Kakooge, korzystali z gościnności misji Braci Szkolnych.

Matugga

3 stycznia 2010 roku biskup otworzył i przekazał franciszkanom kolejną parafię w miejscowości Matugga. Początkowo franciszkanie mieszkali w jednym z domów, w którym parafianie udzielili im dachu nad głową. Pracę w Matugga rozpoczynali o. Marian Gołąb i o. Szymon Majcherczyk, później dołączył do nich o. Wojciech Ulman, a w 2011 roku o. Adam Klag. Na początku maja 2010 roku rozpoczęto budowę szkoły podstawowej i klasztoru. Bracia przeprowadzili się do nowego klasztoru 6 grudnia 2011 roku. Na Wielkanoc 2012 r. został prawie całkowicie wykończony budynek szkoły. Ponieważ kościół nie został jeszcze zbudowany, msze święte i nabożeństwa odbywają się w szkolnej kaplicy. 4 marca 2013 roku rozpoczęto budowę kościoła parafialnego. Bracia z Matugga zbierają obecnie środki na realizację tego celu. Na terenie parafii znajduje się siedem kaplic dojazdowych, znajdujących się w promieniu 15 km od kościoła parafialnego.

Munyonyo

Kolejną ważna datą w historii ugandyjskiej misji jest dzień 13 października 2013 roku. Wtedy właśnie franciszkanie prowincji krakowskiej przybyli do sanktuarium w Munyonyo, w dzielnicy Kampali, aby tam zapoczątkować swoją obecność.