Aktualności Peru

“Tutaj wszystko jest nasze…”

tu wszystko jest nasze

“Tutaj wszystko jest nasze… i tu, i tam za górą, i tam… I tam. Widzisz te drzewa, tam na samej górze, tak jak ta jasna plama na samym szczycie*, to tam jest droga, i tam za górą są wioski. Tam jeździmy. I z drugiej strony, po przeciwległej stronie, widzisz? O tam, tam też jeździmy.”

Mrużyłem oczy stojąc na placu w Pueblo Viejo i starałem się patrzyć za ręką Rafała (o. Rafała Dryjańskiego, proboszcza parafii Pariacoto – przyp.red) , który Mariuszowi (o.Mariuszowi Koziołowi, wikariuszowi Prowincji – przyp.red), będącemu pierwszy raz w naszej placówce w Pariacoto, pokazywał teren naszej parafii. Rafał obrócił się dookoła i jeszcze raz powtórzył pokazując na góry ręką: Tu wszystko jest nasze. 

tutaj wszystko jest nasze
Widok na Pariacoto

 

I oczywiście nie chodziło o andyjskie posiadłości ziemskie w promieniu dziesiątków kilometrów, ale o teren parafii i naszej franciszkańskiej posługi. Bo przecież tam w oddali (dalej niż to widać na zdjęciach, które umieściłem pod spodem), tam też są wioski, do których franciszkanie dojeżdżają z posługą. Do niektórych raz w roku, a do innych częściej.

Wiesz co? –  mówił Rafał do Mariusza. Przeliczyliśmy jeszcze raz dokładnie kaplice. I wiesz co? Jest ich prawie dziewięćdziesiąt.

Dziewięćdziesiąt miejsc posługi … Na czterech zakonników. Hmmm… Jak to ogarnąć?

tutaj wszystko jest nasze
*”to tam jest droga, i tam za górą są wioski. Tam jeździmy. I z drugiej strony, po przeciwległej stronie, widzisz? O tam, tam też jeździmy.”

Staliśmy na placu w Pueblo Viejo w niedzielę, tydzień po Niedzieli Miłosierdzia. Jak ogarnąć te ogromne tereny i te setki ludzi rozrzuconych w małych i większych wioseczkach. 

Gdzieś w głębi serca zacząłem się modlić: Ojcze Przedwieczny ofiaruje Ci Ciało i Krew … Duszę i Bóstwo Najmilszego Syna Twojego, a Pana naszego Jezusa Chrystusa… Ofiaruje Ci tych braci moich, którzy tu teraz pracują. I tych ludzi: w Pariacoto i tam za górami…

tutaj wszystko jest nasze
Plac w Pueblo Viejo

To prawda. Tutaj wszystko jest nasze… a my jesteśmy ich. Jesteśmy dla nich, a oni są dla nas.

o. JM/red.

Galeria zdjęć – “Tutaj wszystko jest nasze…”– (nawigacja – strzałki po prawej i po lewej stronie zdjęcia):
Kapliczka w miejscu śmierci Męczenników z Pariacoto
Uliczki Pariacoto
Pueblo Viejo
Pueblo Viejo
Widok na teren parafii
Plac w Pueblo Viejo
Droga do jednej z wiosek na terenie parafii
Tu na szczycie też jest wioska parafii Pariacoto…
o. Rafał Dryjański
O. Mariusz Kozioł i o. Rafał Dryjański
W drodze do jednej z wiosek
Drogi dojazdowe na terenie parafii Pariacoto
Przy miejscu męczeństwa bł. Michała i bł. Zbigniewa
Uliczki Pariacoto
Plac w Pueblo Viejo
Rozmowa o parafii
Panorama Pariacoto
Panorama Pariacoto
“Tu wszystko jest nasze”
navigate_before
navigate_next