Uzbekistan

Taszkent. Triduum Paschalne u franciszkanów

triduum paschalne

Chociaż katolicy w Uzbekistanie stanowią religijną mniejszość, prawie wszyscy wierni z parafii w Taszkencie, czyli ok. 200 osób, zgromadzili się, by wspólnie przeżywać Misterium Paschalne. O obchodach Triduum pisze misjonarz o. Stanisław Glista.

Wielki Czwartek

Wierni zebrali się o godz.18:00, na mszy świętej Wieczerzy Pańskiej. Odprawiana tradycyjnie tego dnia msza krzyżma świętego, podczas której  biskup święci oleje, w Taszkencie odbyła się już we wtorek 22 marca, gdy wszyscy kapłani pracujący w Uzbekistanie (w całym kraju pracuje ich 9, w tym jeden biskup, 8 z nich to franciszkanie) zebrali się na swoim comiesięcznym spotkaniu. W Wielki Czwartek wieczornej liturgii przewodniczył o. bp Jerzy Maculewicz, a koncelebrowali o. Thomas (Koreańczyk)  i o. Stanisław Glista. Tak jak proponuje liturgia, po homilii miał miejsce obrzęd obmycia  nóg dwunastu mężczyznom. Po mszy Najświętszy Sakrament został przeniesiony do Ciemnicy. Tego dnia wiele osób modliło się za nas, kapłanów, składało nam życzenia i obdarowywało dobrym słowem. Dziękujemy za modlitwę, pamięć i życzliwość.

Wielki Piątek

W naszej taszkienckiej parafii Liturgia Wielkiego Piątku rozpoczęła się tradycyjnie o godz. 18:00. W tym dniu na nowo odkrywaliśmy tajemnicę Krzyża ukrytą za zasłoną wiary, Tajemnicę, która daje życie… To także Tajemnica najdobitniej pokazująca Miłosierdzie Boga ukazane w Jezusie Chrystusie. Po liturgii Najświętszy Sakrament został przeniesiony do przygotowanego przy obrazie Jezusa Miłosiernego Bożego Grobu.

Wielka Sobota

W tym dniu tuż przed liturgią święciliśmy pokarmy. Obchody Wigilii Paschalnej rozpoczęliśmy wieczorem o godz. 20:00. Podczas liturgii grupa katechumenów przyjęła sakrament chrztu świętego. Wigilię Paschalną zakończyliśmy przed 24:00 wspólną procesją rezurekcyjną. Z radością w sercu śpiewaliśmy Alleluja: Christos Voskries

Niedziela Zmartwychwstania

Po nocnej liturgii Paschalnej wielu parafian przyszło na mszę o godz. 12:00, aby świętować Zmartwychwstanie Jezusa. Podczas liturgii ochrzciliśmy również grupę dzieci. Po Eucharystii swoje świąteczne spotkanie miała także grupa Polonii.

o. Stanisław Glista/ak.