Aktualności Peru

Św. Róża z Limy – patronka Ameryki

św. Róża

Przeżywamy dziś liturgiczne wspomnienie św. Róży z Limy. O nabożeństwie do św. Róży w Peru opowiada misjonarz, o. Dariusz Mazurek. 

 

Kwiat świętości w Ameryce 

Przyszła święta urodziła się w stolicy Peru 20 kwietnia 1586 r. jako Izabela Flores. Przyjmuje się, że zaczęła być nazywana Różą ze względu na swoją nadzwyczaj delikatną cerę. Wcześnie przyjęła I Komunię Świętą oraz bierzmowanie. Już jako dziecko odznaczała się wielką pobożnością, czego przykładem może być złożenie przez nią ślubu dozgonnej czystości. Jako dwudziestolatka wstąpiła do Trzeciego Zakonu św. Dominika. Żyła niezwykle surowo praktykując częste posty, czuwania, pokuty i umartwienia. Szczególnie bliska jej sercu była św. Katarzyna Sieneńska, która również była dominikańską tercjarką.  Życie św. Róży naznaczone było cierpieniem – przeżyła śmierć swoich rodziców, samotność, duchowe opuszczenie oraz trwającą przez 15 lat duchową ciemność. Nigdy jednak nie zwątpiła w Bożą obecność, a czas opuszczenia zaowocował łaską mistycznego zjednoczenia z Chrystusem. Św. Róża zmarła 24 sierpnia 1617 r. w opinii świętości, która skłoniła dominikanów do tego, by pochować ciało świętej w swoim kościele w Limie, gdzie przebywa do dziś. Przy beatyfikacji Róży w 1668 r. ogłoszono ją patronką Ameryki, a następnie Filipin i Antyli. Kanonizowana w 1671 r. święta przedstawiana jest w wianku z róż, w koronie z cierni oraz wiązanką róż, z których wychyla się Dzieciątko Jezus.

św. Róża patronuje Limie

„400 lat wstawia się za Tobą”

W Limie przeżywamy teraz rok jubileuszowy związany z 400-leciem śmierci św. Róży z Limy” – opowiada o. Dariusz Mazurek, misjonarz pracujący w stolicy Peru. Czas ten przeżywany jest pod hasłem „400 lat wstawia się za Tobą”. Chodzi oczywiście o św. Róże i o tysiące próśb kierowanych do patronki Limy. „Ciekawostką jest to, że w jej sanktuarium jest studnia, do której wierni zwykli wrzucać koperty z różnymi prośbami.” – wyjaśnia franciszkanin. Przy okazji roku jubileuszowego działa również skrzynka mailowa, do której w sposób wirtualny można <<wrzucać>> swoje intencje” – dodaje o. Dariusz.

św. Róża z Limy

Choć w Polsce wspomnienie św. Róży obchodzone są 23 sierpnia, w Limie główne uroczystości będą miały miejsce 30 sierpnia. „Tego dnia najwięcej pielgrzymów odwiedza sanktuarium świętej z Limy” – zwraca uwagę o. Mazurek. W tym roku wszystko będzie miało jeszcze bardziej odświętny przebieg. Głównej Mszy Świętej na placu przewodniczył będzie kard. Juan Luis Cipriani, a wraz z wiernymi i czcicielami św. Róży modlić się będą przedstawiciele władz państwowych oraz sił militarnych Peru. Ulicami Limy przejdzie również procesja z relikwiami św. Róży, która wyruszy z klasztoru św. Dominika, w którym znajdują się doczesne szczątki świętej.

św. Róża z Limy  św. Róża - jej sanktuarium

Twarz świętej

„Przy tej okazji warto wspomnieć o muzeum, które zostało otwarte po to, by turyści mogli jeszcze lepiej poznać peruwiańskich świętych – św. Różę, św. Marcina de Porres oraz św. Jana Maciasa.” – dodaje o. Dariusz. W roku 2015 zespół peruwiańskich i brazylijskich naukowców przeanalizował czaszkę św. Róży i przy pomocy nowoczesnych technologii zrekonstruowano twarz patronki Ameryki Łacińskiej i Filipin.

św. Róża z Limy

Święta na Facebooku i Twitterze 

Jak zwraca uwagę o. Dariusz Mazurek, św. Róża to bardzo popularna i znana święta: „W Peru jest ponad 70 miasteczek, którym patronuje. W całym kraju znajduje się około 400 jej biografii. Pierwsza została napisana zaledwie dwa lata po jej śmierci.” Poza tym – jak opowiada o. Mazurek – św. Róża obecna jest w nowych mediach – „Ma swoją stronę internetową, konto na Facebooku i na Twitterze oraz w serwisie YouTube. Można znaleźć też jej zdjęcia na Instagramie.” – dodaje zakonnik. Obsługą tych mediów zajmuje się młodzież z parafii św. Jana Apostoła z Limy.

„Miejsca kultu św. Róży znajdują się nie tylko w krajach, którym patronuje, ale także w Chinach, w Niemczech, we Włoszech w niektórych krajach Afryki, we Francji, w Polsce, i pewnie w wielu w innych państwach. Ciekawostką jest, że podczas ŚDM w Krakowie młodzież pielgrzymowała do kaplicy św. Róży, która znajduje się w Bazylice św. Trójcy u Dominikanów w Krakowie. – opowiada misjonarz.

„Tutaj, w Peru święci nie zawsze są czczeni ze względu na to, że są przykładem do naśladowania, ale dlatego, że ich wstawiennictwo wyprasza cuda” – zdradza o. Darek. Św. Róża jest bliska ludziom, bo wyjednuje im wiele łask. Świadczą o tym chociażby koperty wrzucane do studni w jej sanktuarium.” – zauważa franciszkanin.

Świętowanie jubileuszu 400 – lecia śmierci św. Róży dobrze wpisuje się w przygotowania do wizyty Papieża Franciszka, który odwiedzi Peru w styczniu 2018 r.

Agnieszka Kozłowska

św. Róża z Limy
navigate_before
navigate_next

 

Zdjęcia wykorzystane w artykule zostały zrobione zaledwie kilka dni temu w Limie.

Fot. Jarosław Zych

 

Przeczytaj również o innych świętych Ameryki Południowej.