Aktualności Peru

Sekretarz Nuncjatury Apostolskiej w Pariacoto

Sekretarz Nuncjatury Apostolskiej w Pariacoto

Oni uczą nas wszystkich, że miłość jest silniejsza od śmierci i nienawiści – powiedział w Pariacoto sekretarz Nuncjatury Apostolskiej w Peru, ks. Grzegorz Bielaszka.


W dniach 25 i 26 sierpnia 2018 r. ks. Grzegorz odwiedził franciszkańską misję w Pariacoto. Sekretarz Nuncjatury wracał z diecezjalnych obchodów rocznicy męczeństwa bł. ks. Alessandro Dordiego, które odbyły się w położonej na terenie diecezji Chimbote miejscowości Santa. Ks. Dordi  z włoskiej diecezji Bergamo poniósł śmierć męczeńską kilka dni po zabójstwie polskich misjonarzy, o. Michała Tomaszka i o. Zbigniewa Strzałkowskiego.  Został dołączony do nich w procesie beatyfikacyjnym i razem z nimi ogłoszony błogosławionym 5 grudnia 2015 r.

“Bóg wysłuchał moich modlitw i pragnień”

Gdy miałem 17 lat, zaskoczyła mnie wiadomość o męczeńskiej śmierci polskich franciszkanów w Peru, a odkąd zacząłem pracować w Limie, pragnąłem tu przybyć. Bóg wysłuchał moich modlitw i pragnień – powiedział wiernym podczas niedzielnej Eucharystii ks. Grzegorz.

Sekretarz Nuncjatury Apostolskiej w Peru wytłumaczył także, skąd pojawiło się u niego pragnienie pielgrzymki do Pariacoto. Ja jestem z diecezji tarnowskiej, i jak pójdziecie do grobu świętych, zobaczycie, że jeden z nich narodził się w Tarnowie – podpowiedział wiernym. Pochodzę z ziemi o. Zbigniewa, co więcej – pracowałem w parafii, która znajduje się blisko miejscowości z której pochodził – podkreślił wzruszony ks. Grzegorz. Wszystkie te elementy, szczególny zbieg okoliczności, moje pragnienia, wszystko to się zrealizowało, Bóg jest wielki  – stwierdził ks. Bielaszka.

Miłość dała im siłę

Gdy patrzymy na życie i męczeństwo naszych błogosławionych, możemy sobie zadać pytanie: skąd oni znaleźli tą siłę, aby przybyć tu i być z tym ludem, z Wami, pomimo niebezpieczeństwa – zastanawiał się Sekretarz Nuncjatury Apostolskiej. Myślę, że ta siła ma na imię miłość. Miłość do Chrystusa. – stwierdził kaznodzieja.

Jak zauważył sekretarz Nuncjatury Apostolskiej w Peru, Michał i Zbigniew mogli pozostać i spokojnie pracować w Polsce, ale mieli w sobie pragnienie misyjne. Nie bali się pozostawienia ojca, matki, ziemi, braci, aby przybyć tutaj, (…) aby podzielić się z Wami największym skarbem, jaki ma Kościół. Ten skarb ma na imię Jezus Chrystus – podkreślił ks. Bielaszka.

Miłość do Chrystusa i bliźniego dała im siłę fizyczną, a także duchową, aby przybyć tutaj i być z Wami, i ta miłość do Chrystusa i do bliźniego dała im odwagi, aby być tutaj pomimo niebezpieczeństwa i pogróżek. Być ze swoją trzodą, nie porzucić swojej trzody. I dała im siłę, aby naśladować Chrystusa ukrzyżowanego aż do męczeństwa – stwierdził Sekretarz Nuncjatury Apostolskiej.

sekretarz nuncjatury apostolskiej w Peru

Weszli w historię Pariacoto

Drodzy ojcowie i matki, Wy powinniście przede wszystkim głosić ich historię, ponieważ ci dwaj męczennicy z Pariacoto weszli w historię Pariacoto, weszli w historię wszystkich Was – zaapelował ks. Bielaszka. Wy jesteście odpowiedzialni za przekaz tego przesłania, aby już nigdy więcej nie powtórzył się ten czarny rozdział historii Peru, kiedy brat zabijał brata – podkreślił kapłan, nawiązując do czasu, w którym nie tylko polscy misjonarze, ale także wielu przedstawicieli władz państwowych i niewinnych obywateli padło ofiarą komunistycznego terroru.

Proście przy grobach męczenników, aby wasze dzieci uczyły się kochać, przebaczać, módlcie się, aby z tej ziemi, z Pariacoto, wyszły nowe powołania kapłańskie i zakonne, zdolne głosić Chrystusa – zaapelował ks. Grzegorz. Gdy patrzymy na obraz beatyfikacyjny męczenników, widzimy, że oni są uśmiechnięci, i myślę, że także tutaj oni czują się dobrze między Wami, bo Wy jesteście ich ludem – przypomniał zgromadzonym wiernym ks. Bielaszka.

Oni nie są już więcej Polakami, oni są jednymi z Was, oni uczą nas wszystkich, że miłość jest silniejsza od śmierci i nienawiści – podkreślił Sekretarz Nuncjatury Apostolskiej w Peru zgromadzonym wiernym.

Pochodzący z diecezji tarnowskiej ks. Grzegorz Piotr Bielaszka ukończył doktorat z prawa kanonicznego na papieskim uniwersytecie Santa Croce w Rzymie. Pełnił obowiązki sekretarza nuncjatury apostolskiej w Iraku i Jordanii, na Węgrzech, w Panamie i w Peru. Nuncjatura Stolicy Apostolskiej w Limie jest jedną ze 140 ambasad obcych państw w Peru, i jedną z 84 obecnych w stolicy tego kraju, Limie. Jest także jedną ze 116 misji dyplomatycznych Stolicy Apostolskiej w świecie. Obecnym nuncjuszem jest abp Nicolas Girasoli z Włoch.

o. AG/red.
za: Facebook