Aktualności Uganda Wybrane dzieła

Samochód dla Matuggi

samochód dla Matuggi

Na terenie franciszkańskiej parafii w Matudze mieszka około 15 000 katolików. Oprócz dużego, wciąż wykańczanego kościoła parafialnego, misjonarze obsługują dziewięć kaplic dojazdowych, do których przybycie jest czasem bardzo trudne. Misjonarze z Ugandy proszą o pomoc w zakupie samochodu dla parafii. 

Nasza parafia oddalona jest o 15 kilometrów od stolicy Ugandy, Kampali. Na terenie parafii mieszka około 15 000 katolików. W ciągu kilkunastu ostatnich lat wybudowaliśmy tu kościół, który nie został jeszcze konsekrowany, ponieważ wymaga wykończenia. Oprócz dużego kościoła parafialnego mamy 9 kaplic dojazdowych. Część  z nich również jest w trakcie budowy, lub remontu. Teren naszej parafii jest pagórkowaty. Przebiega przez niego tylko jedna droga asfaltowa. Reszta dróg jest laterytowa, czyli nic innego, jak ubita ziemia. W porze deszczowej krótkie i bardzo intensywne opady niszczą nawierzchnie dróg. Do przejazdu do naszych kaplic potrzebny jest samochód z napędem na cztery koła. 

W niedziele wyjeżdżamy, aby odprawiać Msze Święte w naszych kaplicach, a w pozostałe dni jeździmy do nich na spotkania, pogrzeby (pochówek odbywa się zawsze w przydomowych ogródkach), do szkół oraz do chorych. Najtrudniejszy jest dojazd do poszczególnych domów. Trzeba wtedy przedzierać się przez wąskie, błotniste drogi, a gałęzie krzewów z obu stron szorują karoserię. Wiele razy życzliwi ludzie pomagali mi, wypychając samochód, bo auto ugrzęzło w błocie. Nawet w Kampali, która jest stolicą Ugandy, można jednym kołem wpaść do niezakrytej studzienki kanalizacyjnej i za wypchanie z niej auta trzeba zapłacić. 

samochód dla Pariacoto

Auto do zadań specjalnych

Najczęściej nie jeździmy nigdzie sami. Samochód jest pełen ludzi i towarów. Przewozimy katechistów, ministrantów i osoby, które proszą nas o pomoc. 

„Trzy razy wiozłem zwłoki ze szpitala na miejsce pochówku. Najgorzej jest po pogrzebie, kiedy kilkadziesiąt osób siada na pace samochodu, bo pora późna, do domu daleko i nie stać ich na dojazd płatnym motorkiem, który służy jako taksówka”- relacjonuje o. Marek Warzecha, pracujący w Matudze. Misyjnym samochodem jeździmy też załatwiać sprawy urzędowe w Kampali, docieramy na spotkania w diecezji, lotnisko w Entebbe, bądź na spotkania z braćmi z innych klasztorów. 

Misyjne wyzwania

Obecnie mamy tylko jeden samochód. Niestety nie wystarcza on na potrzeby naszej misyjnej pracy. W piątki, soboty i niedziele, ze względu na bardzo napięty program duszpasterski, trzeba pożyczać samochód od sióstr zakonnych lub prosić parafian o pomoc. Ponieważ ciągle budujemy kościół nie jesteśmy w stanie uzbierać funduszy na zakup samochodu. W zeszłym roku ukończyliśmy budowę szpitala, w tym roku mamy zamiar go wyposażyć i otworzyć. Na terenie naszej parafii prowadzimy pięć przedszkoli i pięć szkół podstawowych, w których uczy się ok. 1600 dzieci. To duże wyzwania ponieważ to właśnie na nas spoczywa odpowiedzialność za całą administrację i utrzymanie tych dzieł. 

Prosimy o pomoc

Chcielibyśmy kupić używany, dziesięcioletni samochód Toyota Kluger L, 2.4S Four. W Ugandzie nie ma fabryk samochodów, więc ze względu na transport zza granicy, cło i inne opłaty, samochody są tu znacznie droższe niż w Polsce.

Z góry dziękujemy wszystkim, którzy wesprą nas swoim wdowim groszem, po to, aby nasza posługa była efektywniejsza i sprawniejsza. Z naszej strony obiecujemy wdzięczną modlitwę i … przejażdżkę samochodem, kiedy odwiedzicie Ugandę.

Tylko czyniąc dobro możemy zmienić świat na lepsze.

Franciszkanie z Ugandy.

Pomóż misjonarzom nieść Dobrą Nowinę!

Ofiary na zakup używanego samochodu dla Matuggi można wpłacać na konto:

Pekao S.A. 31 1240 4432 1111 0000 4732 4970  PLN,
     Z dopiskiem: SAMOCHÓD DLA MATUGGI

PROWINCJA ŚW. ANTONIEGO I BŁ. JAKUBA, 31-539 Kraków, ul Żółkiewskiego 14

Kontakt  – o. Adam Klag: stefanmutebi@gmail.com

Dla wpłacających z zagranicy:

Bank Pekao S.A. ul. Szpitalna 15, 31-024 Kraków

Kod Banku (BIC/SWIFT): PKOPPLPW

Konto USD – PL48 1240 2294 1787 0000 3723 7547

Konto EUR – PL72 1240 2294 1978 0010 0726 9566

Informujemy, że przekazując środki pieniężne na misje franciszkańskie w formie bezgotówkowej, jednocześnie wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie udostępnionych na przelewie danych osobowych przez Prowincję św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (Franciszkanów) w celu wysyłania Państwu korespondencji (podziękowań, życzeń, informacji o misjach franciszkańskich). Jeśli nie życzą sobie Państwo  przetwarzania udostępnionych nam danych osobowych lub otrzymywania korespondencji, prosimy o informację na e-mail: misje@franciszkanie.pl, lub dokonanie płatności anonimowo.