Aktualności Uganda

Praktyki wakacyjne ugandyjskich kleryków

Praktyki wakacyjne kleryków
“Podobnie jak i w Polsce, nasi bracia odbywający formację początkową w czasie przerwy semestralnej w czasie wakacji rozsyłani są do naszych klasztorów i parafii na praktyki duszpasterskie” – pisze do nas o. Józef Matuła, misjonarz z Kakooge.

Nasi franciszkańscy bracia zdobywają w ten sposób nowe doświadczenia, pomagają w pracy i poznają nowe klasztory, wspólnoty, różnorodny charakter franciszkańskiej pracy oraz życie Kościoła lokalnego. Aktualnie formację początkową w naszym Zakonie w Ugandzie odbywa 10 postulantów, 2 nowicjuszy i 9 kleryków.
W naszym klasztorze i misji w Kakooge gościmy przez cały lipiec trzech kleryków. Patrick Musoke i Alfred Kimera pochodzą z Kawempe (przedmieście stolicy Kampala). Br. Augustine Kaddu wywodzi się z naszej franciszkańskiej parafii w Matugga i odbywa u nas swoją praktykę pastoralną po ukończeniu filozofii tj. po trzecim roku studiów seminaryjnych. Pozostanie on u nas dłużej, ponieważ praktyki pastoralne przed rozpoczęciem studiów teologicznych trwają pięć miesięcy, tak aby można zdobyć więcej doświadczeń i dokładniej poznać pracę w parafii. Br. Patrick oraz brat Alfred studiują w Ghanie w Accra stolicy tego kraju, który znajduje się daleko od Ugandy w Afryce Zachodniej nad oceanem atlantyckim (Saint Pauls Major Seminary). Brat Augustine natomiast studiuje w Afryce Centralnej w Zambii w franciszkańskim Seminarium w Lusaka (Saint Bonaventure University Collage).

 

Praktyki wakacyjne kleryków
Radość większej wspólnoty
Bardzo cieszymy się z tego powodu, że nasza wspólnota Franciszkanów została na ten czas powiększona i ubogacona przez nowych braci, z którymi wspólnie modlimy się, pracujemy i posługujemy we wszystkich kaplicach dojazdowych naszej misji (outstations). Prowadzimy również katechezę w szkołach  (wakacje w Ugandzie rozpoczynają się dopiero pod koniec sierpnia) pracując z ministrantami, dziećmi i młodzieżą. Nie brakuje wspólnej rekreacji – czasem gramy razem w piłkę nożną i prawie codziennie pracujemy w ogrodzie,  klasztorze oraz przy budowie nowego domu postulatu, który powstaje w Kakooge.
Jesteśmy wdzięczni Panu Bogu za dar nowych powołań zakonnych i kapłańskich w Ugandzie! Zaangażowani i pracowici klerycy są wielką pomocą w naszej misji. Swoją obecnością wprowadzają bardzo radosną atmosferę do naszej wspólnoty!
Życzymy im obfitości Bożych Łask, umocnienia w powołaniu franciszkańskim oraz wielu dobrych doświadczeń. Owocnego przeżycia praktyki u nas w Kakooge!
o. Józef Matuła/red.