Aktualności Peru

Powrót figury Ukrzyżowanego do Pariacoto

Powrót figury Ukrzyżowanego

„Z radością pragniemy przywitać figurę Chrystusa „Señor de Mayo”, który powrócił do swojego ludu, do swojej świątyni” – powiedział o. Rafał Dryjański podczas liturgii intronizacji figury patrona franciszkańskiej parafii w Pariacoto.

21 października 2020, po kilkumiesięcznej pracy nad renowacją zabytkowej figury Chrystusa ukrzyżowanego, którego długowieczny kult jest sercem obecności katolickiej misji w Pariacoto, figura powróciła do świątyni, konsekrowanej 30 listopada ubiegłego roku.

O. Rafał podkreślił kilkakrotnie, że tak szybkie odnowienie zabytkowej figury patrona parafii i stworzenie jej wiernej kopii (na potrzeby przyszłych procesji podczas świąt patronalnych) było możliwe dzięki ścisłej więzi, która łączy kult Jezusa Ukrzyżowanego (Señor de Mayo) z ludem franciszkańskiej misji. Proboszcz porównał również symboliczny upadek figury podczas majowej procesji do upadków Chrystusa podczas Jego ostatniej drogi.

„Chrystus podczas drogi na Golgotę upadł nie trzy razy, ale wielokrotnie – przypomniał o. Rafał. Jego upadki, także upadek figury „Señor de Mayo”, są znakiem bliskości i solidarności Jezusa z Jego ludem, szczególnie w trudnych czasach pandemii, w których żyjemy” – podkreślił przełożony misji franciszkańskiej.

Modlitwa o deszcz

Uroczysta Eucharystia z wprowadzeniem figury patrona parafii w Pariacoto, z powodu panującej pandemii odbyła się przy udziale garstki wiernych. Msza Święta była sprawowana w intencji wszystkich żyjących i pracujących na rozległym terenie franciszkańskiej obecności w górzystym rejonie Ancash. Jak podkreślił o. Rafał, specjalną intencją Mszy Św. była modlitwa o dar deszczu dla tego rolniczego rejonu, który od lat boryka się z chronicznym brakiem wody, a w tym roku znalazł się z tego powodu na krawędzi klęski żywiołowej.

Trwająca w Peru od miesięcy pandemia pociągnęła za sobą nie tylko dziesiątki tysięcy ofiar, ale także kryzys ekonomiczny rozwinięty na niespotykaną od dawna skalę. Sytuacja ta spowodowała, że wiele osób wróciło z miast do swoich rodzinnych stron, ponieważ utracili wszystko, co mieli. Ta migracja na ziemie przodków spowodowała w rejonie Pariacoto nagły wzrost zapotrzebowania na każdy kawałek ziemi, który nadaje się do uprawy, a przede wszystkim na wodę, której brak daje się we znaki mieszkańcom już od dłuższego czasu.

Od dawna oczekiwane błogosławieństwo

„Dzisiaj, gdy do świątyni wróciła figura Chrystusa Señor de Mayo, zaczęły spadać pierwsze krople deszczu” – powiedział o. Rafał. „Mam nadzieję, że jest to tylko początek, i że Señor de Mayo wysłucha naszych modlitw i że da nam i naszym uprawom w tym roku dar obfitego deszczu” – podkreślił o. Dryjański.

Dzień po intronizacji figury Señor de Mayo, gdy była możliwość prywatnej adoracji w otwartej z tej okazji świątyni, w całym obszarze misji zaczął padać deszcz. Szczególnym symbolem, który przez dwa dni towarzyszył mieszkańcom Pariacoto, był podwójny łuk tęczy – znak przymierza Boga ze swoim ludem.

Tytuł „Señor de Mayo” jest peruwiańskim odpowiednikiem Podwyższenia Krzyża Świętego. Ze względu na inną tradycję i uwarunkowania klimatyczne, główne święta bliźniaczych wyobrażeń Ukrzyżowanego, który pod różnymi nazwami jest czczony w wielu miejscowościach Peru, mają miejsce w początku maja.

Niech żywa obecność Chrystusa “Señor de Mayo” towarzyszy nie tylko franciszkańskiej parafii w Pariacoto, której jest patronem, ale także całej ludzkości, z którą solidaryzuje się On i której zawsze towarzyszy.

o. AG/red.

 

Galeria zdjęć  – Powrót figury Ukrzyżowanego do Pariacoto –  (nawigacja – strzałki po prawej i po lewej stronie zdjęcia):
navigate_before
navigate_next