Aktualności Paragwaj

Pomóżmy chorym w Areguá

„Areguá to miasto oddalone ok. 30 km od Asunción – stolicy Paragwaju. Słynie przede wszystkim z wyrobów ceramicznych. To tutaj zostało wybudowane i konsekrowane Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, przy którym prowadzimy wiele dzieł ewangelizacyjnych i charytatywnych” – pisze o . Marek Sowiński, gwardian klasztoru w tym miejscu.

Nowe wyzwania

Obecnie działamy na tyle, na ile nam pozwala trwający czas pandemii. Od kilku dni, dokładnie od 12 maja 2021 r. rozpoczęliśmy nową działalność, związaną z udzielaniem pomocy osobom chorym, opuszczonym i żyjącym w nędzy, w rejonie który tutaj nazywa się „Chaco” (Paragwajska Amazonia).

Już od dłuższego czasu O. Marek Duda, obecny rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Areguá, wyjeżdżał do Chaco na kilkudniową wizytę duszpasterską. Spowiadał, udzielał sakramentu namaszczenia chorych, a także – na ile to było możliwe – przywoził produkty żywnościowe, ubrania oraz lekarstwa dla najbardziej potrzebujących.

Po ostatniej wizycie, na którą pojechał o. Marek razem z panią doktor Nancy, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami do Areguá, zostały przywiezione cztery starsze i bardzo chore, zupełnie opuszczone osoby. Jeden z mężczyzn potrzebował natychmiastowej hospitalizacji. Pozostali zostali umieszczeni
w budynku, który przed pandemią służył do prowadzenia zajęć z dziećmi
z najbardziej ubogich rodzin oraz do wydawania im posiłków.

Zdążyć z pomocą

Przy przywiezionych chorych pomagają nam siostry franciszkanki z Czech, wspomniana pani doktor, pielęgniarka z mężem i jedno małżeństwo. W najbliższym czasie planowane jest przywiezienie kolejnych osób (tym razem czterech starszych kobiet) żyjących w podobnych warunkach. Z pewnością istnieje potrzeba przewiezienia jeszcze kilku następnych chorych. Do dyspozycji mamy trzy pomieszczenia i jedna łazienkę. Można powiedzieć, że przewiezione do nas osoby czują się jak w niebie. Każdy ma swoje lóżko, trzy posiłki dziennie i całodobową opiekę, o czym w Chaco mogli tylko pomarzyć.

Nie brakuje jednak wyzwań i problemów, związanych z podjętą przez nas pomocą. Żadna z tych osób nie jest ubezpieczona i nie przysługują jej jakiekolwiek świadczenia. Próbujemy wiec załatwiać – na ile jest to możliwe -korzystając ze znajomości, darmowe leczenie dla nich. Oczywiście nie jest to prosta sprawa. Leczenie oraz lekarstwa w Paragwaju są bardzo drogie.

Prosimy o wsparcie

Właśnie dlatego zwracamy się do Was z prośba o pomoc. Gdyby udało się zebrać przynajmniej 10 000 dolarów, na pewno przez kilka miesięcy moglibyśmy zabezpieczyć leczenie najbardziej potrzebujących osób. Myślę, że ta działalność może być początkiem czegoś o wiele większego i służącemu chorym i opuszczonym. Wszystkim naszym ofiarodawcom już dziś z serca dziękujemy.

 

Z franciszkańskim pozdrowieniem: Pokój i Dobro

o. Marek Sowiński

Ofiary dla chorych w Aregua można wpłacać na konto:

PKO BP 90 1020 2892 0000 5502 0901 2800 PLN

Z dopiskiem: “DAROWIZNA – CHORZY W AREGUA”

 

Galeria zdjęć  – Pomóżmy chorym w Areguá –  (nawigacja – strzałki po prawej i po lewej stronie zdjęcia):

navigate_before
navigate_next
Aby wesprzeć chorych leczonych w Areguá, ofiary można wpłacać na konto:

 

Pekao S.A.
31 1240 4432 1111 0000 4732 4970 PLN
PROWINCJA ŚW. ANTONIEGO I BŁ. JAKUBA
31-539 Kraków, ul Żółkiewskiego 14
z dopiskiem: “DAROWIZNA – CHORZY W AREGUÁ”

Informujemy, że przekazując środki pieniężne na misje franciszkańskie w formie bezgotówkowej, jednocześnie wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie udostępnionych na przelewie danych osobowych przez Prowincję św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (Franciszkanów) w celu wysyłania Państwu korespondencji (podziękowań, życzeń, informacji o misjach franciszkańskich). Jeśli nie życzą sobie Państwo  przetwarzania udostępnionych nam danych osobowych lub otrzymywania korespondencji, prosimy o informację na e-mail: misje@franciszkanie.pl, lub dokonanie płatności anonimowo.