Aktualności Boliwia

Pomoc osadzonym w areszcie w Montero

Wolontariusze z parafii Las Mercedes, dzięki dobroczyńcom działającym przy parafii, w ramach pracy duszpasterskiej związanej z pomocą osadzonym w areszcie w Montero, podarowali więźniom niezbędne lekarstwa.

Zebrane lekarstwa pomogą złagodzić dolegliwości, na które cierpią więźniowie. Brak stale przyjmowanych przez nich leków grozi im jeszcze bardziej w obliczu panującej w Boliwii pandemii koronawirusa. 

Franciszkanie z parafii Las Mercedes w Montero wyrażają wielką wdzięczność sponsorom, za wsparcie i solidarność, wyrażoną poprzez przekazanie lekarstw.

 

Na początku lat 80. w Montero istniał posterunek policji, a przy nim mały areszt. W miarę rozwoju miasta rozrastało się także miejsce dla więźniów. W Boliwii areszt jest etapem przejściowym osadzonego. Przebywa w nim do czasu zanim zostanie wydany na niego prawomocny wyrok. Niejednokrotnie trwa to wiele lat.

Więźniowie w areszcie najczęściej odsiadują karę za handel narkotykami, kradzieże, pobicia, niepłacenie alimentów. Ponieważ osadzonych w Boliwii utrzymuje bardziej rodzina niż państwo, z czasem bliscy aresztowanych zaczęli zgłaszać się do misjonarzy z różnymi potrzebami duchowymi i materialnymi uwięzionych.

Franciszkanie zaczęli organizować pomoc posyłając do więzienia lekarza, podarowując lekarstwa oraz odwiedzając więźniów jako kapelani. Również parafianie angażowali się w polepszanie warunków panujących w budynku – pomagano przy budowie łazienek spełniających pewne minimum sanitarne oraz zadaszeniu terenu nad częścią podwórza, miejsca wykorzystywanego także do odprawiania nabożeństw i organizowania kursów. W latach 90. grupa z ruchu odnowy charyzmatycznej zajęła się regularnym, cotygodniowym wydawaniem obiadów dla wszystkich osadzonych.

Spotkania w więzieniu

Misjonarze organizują dla więźniów rodzinne spotkania świąteczne przy okazji Bożego Narodzenia. We współpracy z innymi instytucjami franciszkanie dają więźniom możliwość uczestniczenia w rozmaitych kursach – na przykład kursie kroju i szycia, kursie komputerowym, zajęciach z zakresu szkoły podstawowej, czeladnictwa i rękodzielnictwa.

Raz w tygodniu misjonarz odprawia mszę święta dla osadzonych. Więźniowie mogą wówczas przystąpić do sakramentu spowiedzi. W areszcie odbywają się także przygotowania do bierzmowania, które prowadzą parafialni katecheci. Osadzeni chętnie przyjmują i sami decydują się na obecność Kościoła Katolickiego przejawiającą się zarówno w programie resocjalizacyjnym, jak również w towarzyszeniu duchowym i pracy kapelanów.

Władze więzienia niejednokrotnie publiczne doceniły pomoc, nie tylko duchową, ale również materialną, jakiej udziela Kościół boliwijski na rożnych szczeblach życia społecznego, takich jak: służba zdrowia, szkolnictwo czy pomoc potrzebującym. To bardzo ważne, ponieważ od pewnego czasu lewicowy rząd Evo Moralesa atakuje Kościół, a szczególnie Kardynała i biskupów, za rzekome popieranie opozycji i izolowanie się od biednych.

na podst. http://parroquialasmercedes.blogspot.com
opr. ak.

 

Galeria zdjęć  – Pomoc osadzonym w areszcie w Montero –  (nawigacja – strzałki po prawej i po lewej stronie zdjęcia):

 

navigate_before
navigate_next