Aktualności Paragwaj

Piękny paragwajski zwyczaj

piękny paragwajski zwyczaj

Jest tu Paragwaju bardzo piękny zwyczaj. Chodzi o błogosławieństwo i gest proszenia o nie… Mianowicie, osoba prosząca o błogosławieństwo staje przed osobą starszą, czy ważniejszą, składa ręce jak do modlitwy i  czeka na jej błogosławieństwo. Robią to prawie wszystkie dzieci na widok księdza, robi tak większość młodzieży i dorosłych. Trzeba się wówczas na chwileczkę zatrzymac i wykonać dłonią znak krzyża nad czy przed tą osobą.

Okazuje się, że zwyczaj ten nie jest związany tylko z osobą księdza. Dzieci od najmłodszych lat gestem tym proszą o błogosławieństwo swoich dziadków i rodziców. Młodzież, z którą na ten temat rozmawiałem, twierdzi, że ten zwyczaj jest praktykowany w większości rodzin.

Z moich dotychczasowych obserwacji wynika, że gest ten, można nazwać odpowiednikiem polskiego pozdrowienia: „Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus”. Tu takie pozdrowienie nie istnieje, ale zastępuje je właśnie prośba o błogosławieństwo .

Prawdopodobnie ani ten opis, ani zdjęcia poniżej nie oddają tego czegoś niezwykłego co jest w tym geście. A jest naprawdę coś !!!

 

o. Tadeusz Pobiedziński/red.

Galeria zdjęć – Piękny paragwajski zwyczaj – (nawigacja – strzałki po prawej i po lewej stronie zdjęcia)
paragwajski piękny zwyczaj
navigate_before
navigate_next

Zapraszamy na blog misyjny o. Tadeusza

Przeczytaj również “Miłosierdzie Boże bez granic”