Peru

Peru przygotowuje się do beatyfikacji

przygotowania do beatyfikacji

5 grudnia 2015 w Chimbote na Stadionie Stulecia odbędą się uroczystości beatyfikacyjne Męczenników z Peru: o. Michała Tomaszka, o. Zbigniewa Strzałkowskiego i ks. Alessandro Dordi. To wielkie wydarzenie nie tylko dla Polski i Włoch, ale również dla kraju, w którym zginęli polscy misjonarze, gdyż będą to pierwsi męczennicy za wiarę na peruwiańskiej ziemi.

Przygotowania do beatyfikacji trwają już od kilku miesięcy. Na początku czerwca bracia franciszkanie pracujący w Peru przeżywali swoje zakonne rekolekcje, które prowadził o. Antoni Pytlik z Boliwii. Była to okazja do pogłębienia pamięci męczeństwie o. Michała i o. Zbigniewa, a zarazem przygotowanie duchowe do beatyfikacji.

Równocześnie realizowane są działania materialne związane z tą wielką uroczystością. W Pariacoto rozebrano drewniany budynek, znajdujący się obok kościoła parafialnego. Wcześniej pomieszczenie używane było jako salka katechetyczna, a w czasach, gdy pracowali tam przyszli błogosławieni, w budynku znajdował się magazyn na żywność „Caritas”. W najbliższym czasie w jego miejscu powstanie kaplica grobu Męczenników z Pariacoto, której projekt wykonała  architekt Chiara pochodząca z Włoch, pracująca w szkole rzeźbiarskiej prowadzonej przez salezjanów w miejscowości Jangas, w Peru.

Przygotowania w Pariacoto

W miejscu, gdzie żyli i pracowali o. Michał i o. Zbigniew odbywa się także wiele wydarzeń mających na celu pogłębienie znajomości ich życia. Również w czerwcu tego roku pod hasłem „Żyjąc z radością świętujemy beatyfikację męczenników Michała, Zbigniewa i Sandro”  młodzież szkolna przeżywała dzień poświęcony przyszłym błogosławionym. Młodzi mieli okazję poznać historię polskich misjonarzy oraz pogłębić wartości, które przekazują przyszli błogosławieni. Udali się także na miejsce męczeństwa franciszkanów, przebywając ostatnią drogę o. Michała i o. Zbigniewa. Wielką niespodzianką tego dnia była obecność i świadectwo o misjonarzach męczennikach, wygłoszone przez bp Luisa Bambarena.

Ważne wydarzenia związane z planowaną beatyfikacją odbywają się także w Chimbote – w mieście, którym przeżywana będzie ta wielka uroczystość. Miejscowość ta jest stolicą diecezji, w której pracowali wszyscy trzej misjonarze. Na początku lipca w Chimbote miała miejsce konferencja prasowa związana z planowaną beatyfikacją. Arcybiskup Ángel Francisco Simón Piorno wraz z gronem duchownych przedstawił szczegóły organizacji ceremonii beatyfikacyjnej. Na spotkaniu z prasą zaprezentowano logo, hymn, modlitwę oraz malowidło, które będzie rozpowszechniane przed beatyfikacją.

Arcybiskup poinformował również, że przeprowadzona zostanie zbiórka funduszy na pokrycie kosztów organizacji tego wielkiego wydarzenia, które odbędzie się na stadionie Stulecia w Chimbote. Przewiduje się, że przybędzie na nie wielu pielgrzymów, a także reprezentanci Ojca Świętego Franciszka, biskupi, kapłani oraz dyplomaci z Polski i Włoch – miejsc, z których pochodzili męczennicy.

Biskup Chimbote zaznaczył, że w czasie tej wielkiej uroczystości potrzebne będą setki wolontariuszy, zwłaszcza młodych ludzi, którzy już teraz wyrażają wolę pomocy przy realizacji tego wydarzenia. W parafiach miasta rozpoczęły się już pierwsze spotkania dla tych, którzy chcą pomagać w organizacji ceremonii. Swoje próby rozpoczął także chór, który będzie animował śpiew w czasie beatyfikacji.

W sierpniu w Pariacoto i w miejscowości Santa peruwiańczycy uroczyście przeżywali rocznice śmierci Męczenników. 9 sierpnia w Pariacoto wspominano męczeństwo o. Michała i o. Zbigniewa, natomiast 25 sierpnia w oddalonym o 100 km Santa upamiętniono śmierć ks. Alessandra, który również zginął zastrzelony przez członków organizacji „Świetlisty Szlak”.

ak