Peru

Pariacoto. Muzyczny teatr o błogosławionych

teatr o błogosławionych
8 sierpnia 2016, w przeddzień 25. rocznicy męczeństwa bł. Michała i bł. Zbigniewa, w Pariacoto wystawiono przedstawienie słowno – muzyczne dedykowane ich osobom.

– Sześć lat temu w Limie, jadąc na próby przedstawienia o świętym Franciszku z Asyżu, wśród młodzieży skupionej wokół parafii prowadzonej przez franciszkanów z Polski, powstał pomysł realizacji dzieła o podobnym charakterze. Tym razem miał to być teatr poświęcony męczennikom z Pariacoto, dziś błogosławionym ojcom Michałowi i Zbigniewowi – wspomina o. Jacek Lisowski, misjonarz pracujący w Pariacoto.

Sześć lat to dużo i jeśli pomysł przetrwał i został wcielony w życie, wydaje się, że postacie męczenników zamieszkały na stałe wśród tych młodych ludzi, którzy sami napisali scenariusz i obsadzili role aktorskie. Reżyserem przedstawienia był Jaime Alberto Montoya Ayala, dialogi napisał Francisco García García, piosenki skomponował Enrique Mesías Cárdenas, choreografię natomiast opracowała Susana de la Cruz. 

Przygotowania do premiery przedstawienia trwały od marca tego roku a efekt tej pracy widzowie mogli podziwiać w czasie celebracji związanych z obchodami XXV rocznicy męczeństwa błogosławionych w Pariacoto.

Okazja do wspomnień

Dla mieszkańców miasteczka i okolicy było to wydarzenie, które prowokowało do wspomnień i wzbudziło wiele emocji. Autorzy scen nie oszczędzili bowiem obrazów, w których terroryści ze Świetlistego Szlaku manifestują swoja ideologię i mordują franciszkanów. Wśród widzów polały się łzy, a potem refleksja, że na szczęście to wszystko już minęło i nigdy nie wróci.

Przedstawienie było bardzo udane. Były bisy, gratulacje i zaproszenia na wystawienie przedstawienia w innych miejscach. Za miesiąc zostanie wydane profesjonalne video, które nagrano w czasie premiery, więc mamy nadzieję, że za jakiś czas przedstawienie będą mogli zobaczyć również widzowie w Polsce.

o. Jacek Lisowski, Pariacoto/red.