Aktualności Uzbekistan

Nowa strona związana z misjami na Wschodzie

strona poświęcona misjom na Wschodzie

Zapraszamy na nową, ciekawą stronę związaną z naszymi misjami na Wschodzie. Witryna posiada dużą bazę tekstów i materiałów źródłowych o chrześcijaństwie w Azji. 

Pomysłodawcą i twórcą strony jest o. Krzysztof Kukułka, który przez wiele lat pracował w Uzbekistanie: “Od 1990 do 2004 roku mieszkałem głównie w Uzbekistanie, Kazachstanie i – przez kilka miesięcy – Kirgistanie. Odwiedziłem Turkmenistan i Tadżykistan oraz odbyłem krótką wycieczkę do Afganistanu. Jako ksiądz franciszkański byłem głównie zaangażowany w duszpasterstwo w tych krajach. W Taszkencie nadzorowałem rekonstrukcję historycznego Kościoła katolickiego. We współpracy z nieżyjącą już Ludmiłą Żukową, archeologiem, który przez 30 lat pracował przy ochronie pomników historii i kultury Uzbekistanu, mogłem pomóc w wydaniu dwóch rosyjskojęzycznych tomów artykułów naukowych o chrześcijaństwie w Azji Środkowej z starożytności do współczesności. Prace te można przeczytać na nowej stronie internetowej i mam ogromną satysfakcję, że wielu uczonych odnosi się do tych tomów w swoich własnych badaniach nad chrześcijańską historią Azji Środkowej” – pisze na stronie o. Krzysztof.

Witryna poświęcona chrześcijaństwu na Wschodzie, jest obecnie obsługiwana przez kilku wolontariuszy pracujących na część etatu, którzy dołożą wszelkich starań, aby dodawać nowe informacje do archiwum. “Mam nadzieję, że dzięki wkładom naukowców, którzy pracują w tej dziedzinie, nasza strona internetowa będzie rosnąć w zasobach i zachęci nowe pokolenie historyków i archeologów do odkrycia i ujawnienia historii chrześcijaństwa w Azji Środkowej” – dodaje o. Krzysztof Kukułka.

 

Zapraszamy do odwiedzania strony, która stale się rozwija, oraz do promowania jej w Internecie. http://christianityincentralasia.info/pl/