
Rozpoczynamy misję w Nangombe na półwyspie Buwaya niedaleko Entebbe, miejscu pełnym ubóstwa, duchowych potrzeb, gdzie mieszkańcy utrzymują się z drobnego rolnictwa, handlu oraz połowu ryb. Tam powstanie nasz klasztor, nowa parafia oraz kościół pw. św. Antoniego z Padwy, który będzie centrum życia duchowego dla lokalnej wspólnoty.
Od 15 września br. nasi bracia regularnie już dojeżdżają do Nangombe z misji w Kampala-Munyonyo, pokonując 1,5-godzinną jazdę po drodze nieasfaltowej, aby odprawiać tam niedzielną mszę św. o godz. 11:00 w budynku przyszkolnym. Nasza obecność jest odpowiedzią na zaproszenie arcybiskupa Kampali Paula Ssemogerere, który pragnie objąć katolików z Buwaya większą troską. W okolicy tej istnieje obecnie parafia z 21 kaplicami, w tym na okolicznych wyspach, przy niewielkiej liczbie księży, dlatego powstanie nowej parafii jest dla tej społeczności ogromnym wsparciem.
Podczas inauguracyjnej mszy 15 września ks. Basil Mirundi (były lokalny proboszcz) podkreślił wagę duchowego przygotowania do budowy nowej wspólnoty: „Dziś rozpoczęliście zadanie budowy nowej parafii. Ale zanim zbudujecie budynek kościoła, musicie najpierw zbudować swoje serca jako chrześcijan, rozumiejąc znaczenie parafii i to, co jest potrzebne, aby ją stworzyć. Chcę oficjalnie przedstawić wam o. Male (Wojciech Male Ulman OFMConv – przyp. autora), proboszcza parafii Munyonyo. Arcybiskup zdecydował, że franciszkanie będą przewodzić rozwojowi tej nowej parafii. Obiecuję kontynuować współpracę z wami na nadchodzących etapach tej misji”.
Wojciech Male, odpowiedzialny za parafię i sanktuarium w Munyonyo, a teraz i Nangombe, podziękował rodzinie Yiga Joseph i Regina za przekazanie ziemi, na której powstanie nowy kościół parafialny, ujawniając, że parafianie, oboje Rycerze Papiescy, hojnie przekazali na ten cel co najmniej siedem akrów ziemi.
„Św. Antoni zawsze się za nas modli i nam towarzyszy. Kiedy otwarto klasztor w Munyonyo, przywieźliśmy ze sobą figurę św. Antoniego z Padwy, a także figurę św. Franciszka, które obecnie znajdują się przy wejściu do klasztoru w Munyonyo. Gdy wyruszamy na czwartą misję franciszkańską w Ugandzie, uznaliśmy, że ważne jest, aby przywieźć tutaj figurę św. Antoniego. Nie wiedzieliśmy, dlaczego ją przenosimy od Kakooge (pierwsza franciszkańska misja w Ugandzie – przyp. autora) aż po Munyonyo, ale być może wszystko to prowadziło do tego momentu” — powiedział o. Male.
Wyjaśnił, że św. Antoni jest potężnym świętym i cudotwórcą, a nasza wspólnota franciszkańska wierzy, że jego wstawiennictwo pomoże nam w tej nowej misji. Chociaż bezpośrednim celem jest założenie parafii, o. Male powiedział, że mamy większe marzenie — być może nawet sanktuarium poświęcone św. Antoniemu z Padwy. Modlił się o wstawiennictwo św. Antoniego dla powodzenia i rozwoju nowej misji.
Tamtej niedzieli, po uroczystej inauguracyjnej mszy, przy licznie zgromadzonej wspólnocie wiernych, poświęciliśmy ziemię pod przyszły kościół i klasztor franciszkanów w tamtym miejscu.
Obecnie w naszym klasztorze w Kampala-Munyonyo jest 4 braci kapłanów (w tym 3 misjonarzy), 1 diakon i 23 braci studentów na pierwszym i drugim roku filozofii, którzy angażują się w rozwój nowej misji w Nangombe.
o. Piotr Mpiima Dąbek OFMConv












