Aktualności Peru

Na ścieżkach męczeństwa

doświadczenie misyjne młodych
Po beatyfikacji naszych Braci Michała Tomaszka i Zbigniewa Strzałkowskiego w 2015 roku  wśród braci i młodzieży z Włoch zrodziła się inicjatywa poznania Pariacoto – miejsca, w którym tworzyli misję i gdzie zostali umęczeni.

doświadczenie misyjne młodych

Misyjne doświadczenie

Głównym celem było przeżycie doświadczenia misyjnego w Peru, w szczególności w Pariacoto,  jego okolicach i pogłębienie wiary osobistej, wspólnotowej, rozpalenie ducha misyjnego, w taki sposób, aby otworzyły się nowe drogi w dawaniu świadectwa wiary i trwałym zaangażowania się w sprawy misyjne.

Przez dwa lata grupa młodych Włochów otrzymała formację misyjną franciszkańską, zapoznała się z misją w Pariacoto poprzez wiele spotkań w różnych okresach i miejscach we Włoszech. Franciszkańskie Centrum Misyjne i Sekretariat Generalny animacji misyjnej naszego Zakonu, towarzyszyło ich przygotowaniom. Poza formacją misyjną i integracją grupy, młodzież zorganizowała wiele spotkań i wydarzeń, aby pozyskiwać fundusze na wyjazd.

W rezultacie do misji w Pariacoto wybrano trzynaście osób: trzech braci, jedną siostrę zakonną i dziewięciu młodych ludzi świeckich. Grupa woluntariuszy przybywających została zintegrowana z niektórymi misjonarzami z Peru, wolontariuszką z Polski. Wspólnie zrealizowali misję w dniach  7 – 28 sierpnia 2017 r.

doświadczenie misyjne młodych

Posłani do ludzi

Doświadczenie misyjne oficjalnie rozpoczęło się 9 sierpnia (w 26. rocznicę męczeństwa) z prostą, ale bardzo znaczącą i głęboką ceremonią rozesłania w kaplicy, w której znajduje się grobowiec Błogosławionych.

Utworzono cztery grupy misyjne, których celem było odwiedzenie i przyglądnięcie się życiu w nowopowstałych wspólnotach blisko Pariacoto, takich jak: Chauca, Callima, Paqueyoc, San Jerónimo i innych już istniejących jak Yaután, Valdivia, Rurashca, Cunco, Huallan i samo Pariacoto.

W każdej wspólnocie odwiedzano rodziny, błogosławiono domy i poświęcono szczególną uwagę chorym. Każdego popołudnia były spotkania z dziećmi i młodzieżą, z którymi przeprowadzono katechezy, konkursy i zabawy.

Jedna grupa zamieszkała w Casma, w ośrodku dla porzuconych osób starszych, prowadzonym przez diecezję w Chimbote. Wśród dorosłych od dwóch lat przebywa w ośrodku porzucona dziewczynka z Cunco, z misji w Pariacoto. Młodzi z Włoch chcieli służyć w tym centrum, aby poznać lepiej miejsce pochodzenia dziewczynki, która przyszła na świat i żyła, w bardzo ubogiej rodzinie, mieszkającej na wysokości ok. 4 tys. m n.p.m.

doświadczenie misyjne młodych

Przygotowanie do wizyty Papieża

Pobyt w Pariacoto zakończył się jednodniówką poświęconą młodzieży, który miał na celu przygotowanie się na wizytę papieża Franciszka w Peru na początku przyszłego roku i pogłębianie naszych relacji z Błogosławionymi Męczennikami po dwóch latach od beatyfikacji. Chodziło o przebudzenie doświadczenia pokoju w sercu, poczucia radości życia i doświadczania mocy miłości, którą daje nam Jezus Chrystus. Wraz z młodymi ludźmi z różnych miejsc z misji, wychodząc od grobu Błogosławionych, zorganizowany został marsz pokoju, który zakończył się w miejscu męczeństwa w Pueblo Viejo.

Po obiedzie były chwile zabaw zakończone wspólną Eucharystią.

Oprócz doświadczenia misyjnego w Pariacoto, młodzież włoska uczestniczyła w uroczystościach rocznicowych bł. Aleksandra Dordiego w Santa. Poznali miejsca, w których żył i prowadził misję, zakończoną męczeństwem 26 lat temu.

Młodzi Włosi, a także misjonarze z Peru, są najlepszym dowodem, że męczeństwo rodzi owoce, że “ich kwiaty rodzą się w różnych krajach” w postaci nowych świadków nadziei i miłości.

Fr. Jarosław Wysoczański/re

Sekretarz SGAM

Zobacz galerię zdjęć (nawigacja strzałkami z lewej i prawej strony):

navigate_before
navigate_next

Przeczytaj o obchodach 26. rocznicy śmierci Męczenników z Pariacoto.