Uganda

Munyonyo. Rozpoczęcie budowy kościoła.

W niedzielę 3 maja br. roku w Sanktuarium Męczenników Ugandyjskich odbyła się „groundbreaking ceremony”, czyli symboliczne „wbicie pierwszej łopaty” pod budowę kościoła.

Mszy świętej w tym dniu przewodniczył nuncjusz apostolski w Ugandzie abp Michael Blume. W ceremonii brali udział także emerytowany kardynał Kampali Emmanuel Wamala, sekretarz episkopatu Ugandy prałat John Kauta, kapłani, siostry zakonne i około tysiąca wiernych.

W czasie homilii nuncjusz apostolski zaznaczył, że Uganda ma szczególny wkład w życie całego Kościoła, gdyż wydała świętych męczenników. Był to szczególny owoc wierności Słowu Bożemu. Munyonyo jest miejscem świętym, gdyż tu droga męczeństwa się rozpoczęła i to oddało życie trzech męczenników, święci Andrzej, Denis i Pontiano.

Przecięcie wstęgi

Przed rozpoczęciem Mszy świętej nuncjusz apostolski przeciął wstęgę, którą był przepasany baner przedstawiający wizję artystyczną nowo budowanego sanktuarium.

W tej doniosłej uroczystości wzięli również udział bracia z klasztorów w Kakooge i Matugga. Warto zaznaczy, że obsługę medyczną zapewniał franciszkański szpital z Kakooge. W skład ekipy medycznej wszedł br. Piotr Gorący, który służy w szpitalu jako kierowca ambulansu i ratownik medyczny.

navigate_before
navigate_next

Po Mszy św. prelegenci wyjaśniali uczestnikom znaczenie sanktuarium w Munyonyo dla Kościoła w Ugandzie. Wystąpienia trwały tylko godzinę, czyli wyjątkowo krótko jak na warunki afrykańskie. Przy innych uroczystościach takie przemówienia trwają cztery lub pięć godzin – niemal każdy chce zabrać głos, co wcale nie znaczy, że ma coś konkretnego do powiedzenia. Każdy jednak ma prawo się wypowiedzieć.

Wbicie pierwszej łopaty

Równocześnie z budową kościoła, na terenie sanktuarium jest planowana budowa klasztoru z domem formacyjnym, gdzie kandydaci do naszego zakonu, ze wschodniej Afryki, będą przechodzić początkową formację.

Podczas uroczystości przeprowadzono zbiórkę funduszy na budowę sanktuarium. Można było zauważyć wielką ofiarność uczestników spotkania. Temat Munyonyo był podejmowany w większości ugandyjskich stacji telewizyjnych i prasie.

Z pomocą Bożą i ludzką rozpoczynamy zatem budowę materialnego kościoła i duchowej wspólnoty, która już tam się gromadzi.

Dziękujemy wszystkim, którzy wspierają nasze misyjne przedsięwzięcia. Niech święci męczennicy ugandyjscy wstawiają się za Wami do Pana za Waszą ofiarność.

o. Adam Mutebi Klag OFMConv

Uganda – Munyonyo

mail: stefanmutebi@gmail.com

Sanktuarium Męczenników Ugandyjskich w Munyonyo

Ofiary na rozwój sanktuarium w Munyonyo można wpłacać na konto:

Pekao S.A. 31 1240 4432 1111 0000 4732 4970 PLN

Z dopiskiem: UGANDA MUNYONYO

PROWINCJA ŚW. ANTONIEGO I BŁ. JAKUBA, 31-539 Kraków, ul Żółkiewskiego 14