Uganda

Munyonyo. Nowa obecność franciszkanów w Ugandzie

Ojciec Święty Franciszek w orędziu na tegoroczny Światowy Dzień Misyjny napisał: „Każda wspólnota jest „dojrzała” wówczas, gdy wyznaje wiarę, celebruje ją z radością podczas liturgii, gdy żyje miłością i głosi bez wytchnienia Słowo Boże wychodząc ze swego zamknięcia, aby je nieść również na „peryferie”, zwłaszcza tym, którzy nie mieli jeszcze możliwości poznania Chrystusa”.

13 października Roku Pańskiego 2013 przejdzie do historii misji w Ugandzie jako wyjątkowa data. W tym to dniu Franciszkanie Prowincji Krakowskiej, należący do Delegatury Ugandyjskiej przybyli do sanktuarium w Munyonyo w dzielnicy Kampali, aby tam zapoczątkować swoją obecność.

Mszy świętej inaugurującej obecność w Munyonyo przewodniczył ks. abp Cyprian Kizito Lwanga, który zaprosił zakonników do zaopiekowania się tym szczególnym miejscem.

Jest to miejsce bardzo ważne dla Kościoła w Ugandzie, ponieważ znajduje się tam grób jednego z męczenników ugandyjskich. Tam został zabity i pochowany św. Andrzej Kaggwa, patron katechistów. Choć Namugongo, które jest Narodowym Sanktuarium Męczenników Ugandyjskich przyciąga miliony pielgrzymów rocznie, to również Munyonyo jest miejscem licznych pielgrzymek i zgromadzeń modlitewnych. Słowo „sanktuarium” brzmi dostojnie i można je skojarzyć z sanktuariami takimi, jak na Jasnej Górze, w Fatimie czy Lourd. Tutaj jest nieco inaczej. Jeżeli chodzi o sanktuarium w Munyonyo to poza grobem wspomnianego św. Andrzeja i małej kapliczki wybudowanej nad jego grobem nie ma nic więcej. Jest szczere pole, które trzeba zagospodarować. W przyszłości ma tam powstać klasztor z domem formacyjnym (postulatem), kościół – sanktuarium, dom rekolekcyjny, miejsca medytacji i amfiteatr, które będą służyć formacji braci i pielgrzymom, pragnącym pogłębić swoją wiarę.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
navigate_before
navigate_next

W czasie kazania miało miejsce dosyć nietypowe wydarzenie. Z drzewa spadł wąż, który wprowadził w popłoch uczestników liturgii. Nie był on aż tak duży, żeby nie dało mu rady kilku mężczyzn, dlatego szybko został unieszkodliwiony. Na ten czas ks. arcybiskup przerwał kazanie. Kiedy już wszyscy się uspokoili arcypasterz zwrócił się do Franciszkanów: „macie pierwsze zadanie duszpasterskie; wyplenić węże z tego terenu”. Nie będzie to łatwe, bo węży może tam być dużo, ze względu na to, że teren sąsiaduje z bagnami, które z kolei prowadzą do największego jeziora w Afryce – jeziora Wiktorii. Według Biblii, Pan Bóg dla pokazania znaków posługuje się również naturą. Może chciał nam pokazać, że tam, gdzie czyni się coś dobrego również zły duch nerwowo macha ogonem? To też musimy wziąć pod uwagę.

Wszyscy uczestnicy liturgii, goście a przede wszystkim mieszkańcy dzielnicy Munyonyo byli pełni afrykańskiej radości i wzruszenia. Mówili wprost, że od wielu lat modlili się, aby ktoś przyszedł na to miejsce i rozpoczął regularną posługę. Przed nami długa i niełatwa droga, ale wierzymy, że Bóg chce nas na tym miejscu, co ciągle potwierdza przez znaki oraz przełożonych w Polsce i w Ugandzie.

Wróćmy do słów papieża Franciszka z orędzia: „Żyć zgodnie z tym powiewem uniwersalności, odpowiadając na wezwanie Jezusa „Idźcie więc i czyńcie uczniami narody” (Mt 28, 19), stanowi bogactwo każdego Kościoła partykularnego, każdej wspólnoty, a posyłanie misjonarzy nigdy nie jest stratą, lecz zyskiem”.
Po liturgii został dokonany akt posadzenia drzewa Mvule przez o. Mariana Gołębia i najstarszego księdza parafii Ggaba, na trenie której leży Munyonyo. Drzewo Mvule jest bardzo mocne i wysokie, daje dużo cienia i oczyszcza powietrze. W symbolice i trwałości jest podobne do naszego dębu.

W uroczystości wzięli udział również przedstawiciele parafii z Matugga. Można powiedzieć, że klasztor franciszkański w Kakooge (pierwsza misja) doczekał się wnuczki a klasztor w Matugga (druga misja) wydał na świat córkę – Munyonyo, którą jeszcze musi wychować i prowadzić za rękę, aż do czasu usamodzielnienia.

Wszystkich braci, darczyńców i sympatyków naszej misji w Ugandzie pozdrawiamy i prosimy o modlitwę w intencji nowej franciszkańskiej obecności.

Fr  Adam Mutebi Klag OFMConv, Uganda – Matugga