Boliwia

Montero. Święto Bożego Miłosierdzia na misjach.

Święto Bożego Miłosierdzia na misjach

W przeżywanym Jubileuszowym Roku Miłosierdzia wierni na całym świecie świętowali  wielki dzień pełen łask i obietnic, które Pan Jezus przekazał św. s. Faustynie. Również w odległej Boliwii, gdzie pracują franciszkańscy misjonarze, w tę uroczystość uwielbiano Miłosierdzie Boże.

W sobotę, 2 kwietnia w świątyni parafialnej w Montero  wieczorną mszą świętą rozpoczęto świętowanie Uroczystości Miłosierdzia Bożego. Uczestniczyło w niej wielu parafian oraz specjalna grupa nowych czcicieli, która po Komunii Świętej złożyła przyrzeczenia szerzenia kultu Bożego Miłosierdzia. Mszę świętą celebrował o. Carlos Antonio pracujący w parafii. Na koniec liturgii z kościoła wyruszyła procesja z wizerunkiem Pana Jezusa Miłosiernego. Wierni mieli możliwość uczestnictwa w wieczorze uwielbienia wśród śpiewu i radości.

Przyrzeczenia służby w dziełach miłosierdzia

W samą uroczystość, w niedzielę 3 kwietnia po dziewięciodniowym przygotowaniu, trwającym od Wielkiego Piątku, wierni w parafii Las Mercedes już od rana wysławiali Tajemnicę Bożego Miłosierdzia. Najwięcej osób uczestniczyło we mszy świętej o godzinie 15.00. Eucharystię celebrowali franciszkanie z parafii Montero oraz o. Orlando z klasztoru w Cochabamba – Chacacollo. Przy tej okazji czciciele należący już do grupy Miłosierdzia Bożego odnowili swoje przyrzeczenia służby w dziełach miłosierdzia. Po mszy świętej przed Najświętszym Sakramentem odmówiono koronkę do Bożego Miłosierdzia. Następnie z kościoła wyruszyła procesja z figurą Jezusa Miłosiernego, która przeszła ulicami franciszkańskiej parafii.

Uroczystości ku czci Bożego Miłosierdzia miały miejsce także w kościele filialnym św. Jakuba Apostoła, znajdującym się na terenie parafii Las Mercedes. W tamtejszym ośrodku duszpasterskim pracują Siostry Sercanki, a we wspomnianym kościele znajduje się dokładna kopia obrazu Pana Jezusa Miłosiernego przywieziona z Sanktuarium z Krakowa. Uroczysta Eucharystia odprawiona została w godzinę Miłosierdzia, o 15.00. Liturgii  przewodniczył misjonarz o. Marek Krupa, który na co dzień pracuje w oddalonym ok. 50 km Santa Cruz. Towarzyszył mu diakon James. Podobnie jak w kościele parafialnym, również tutaj po mszy świętej ze świątyni wyruszyła procesja, która okrążyła pobliski plac. Warto wspomnieć, że to pierwszy rok świętowania tej uroczystości w kaplicy św. Jakuba Apostoła.

Również w miejscowości Cochabamba w parafii Nuestra Señora del Carmen y San Maximiliano Kolbe, jednym z pierwszych miejsc, skąd na inne parafie rozprzestrzeniał się kult Bożego Miłosierdzia w tym mieście, wielu wiernych już od wczesnych godzin porannych gromadziło się w kościele, by właśnie tego dnia wyspowiadać się i świętować tę wielką uroczystość.

 

navigate_before
navigate_next

Obchody Bożego Miłosierdzia w krajach misyjnych są pięknym świadectwem tego, jak kult, który tak mocno związany jest z naszą Ojczyzną, również dzięki pracy misjonarzy rozprzestrzenia się na inne kontynenty.

Agnieszka Kozłowska

za: parroquialasmercedes.blogspot.com