Boliwia

Montero. 75 –lecie męczeństwa św. Maksymiliana

75 –lecie męczeństwa św. Maksymiliana
Franciszkanie z parafii Las Mercedes w odległej Boliwii rozpoczęli w niedzielę, 7 sierpnia 2016 r., obszerny program uroczystości ku czci św. Maksymiliana Marii Kolbego.

„Tydzień Kolbiański” w tym roku przeżywany był wyjątkowo ze względu na 75- rocznicę męczeństwa świętego z Auschwitz. W niedzielę wierni mogli bliżej poznać św. o. Kolbe dzięki banerom i plakatom. W kościele parafialnym wystawione zostały relikwie św. Maksymiliana, a wierni przynosili do poświęcenia obrazki z jego wizerunkiem.

Podczas wieczornej mszy świętej młodzież przedstawiła ostatni etap życia św. Maksymiliana. W poniedziałek natomiast z kościoła parafialnego wyruszyła procesja do kaplicy Virgen de Cotoca w innej dzielnicy miasta Montero. Uczestniczyły w niej grupy parafialne oraz wierni z ośrodków prowadzących dzieła, którym patronuje św. Maksymilian, takie jak konsultorium medyczne oraz miejscowy zespół szkół.

Podczas triduum poprzedzającego uroczystość św. Maksymiliana, kazania głosił o. Claudio – rektor seminarium w Chacacollo, który towarzyszył duchowo wiernym podczas przygotowań. W tym czasie poszczególne grupy duszpasterskie przygotowywały akcje, wpisujące się w charakter tych dni. Jeden z dni triduum poświęcony był mediom, w kolejnym z nich odwiedzono areszt miejski, a w następnym szkołę św. Maksymiliana Marii Kolbego. Ostatni dzień trzydniowych przygotowań zakończyło wieczorne czuwanie.

Zakończeniem radosnego świętowania była uroczysta msza święta 14 sierpnia, w dzień św. Maksymiliana. Po niej nastąpiła procesja ulicami dzielnicy Virgen de Urkupiña, a której znajduje się kaplica Virgen de Cotoca. Wieczorem na mszy świętej zgromadzili się także wierni i czciciele.

Całą koordynację i wysiłek przygotowań do świętowania rocznicy 75-lecia męczeństwa świętego z Auschwitz podjęły Siostry Misjonarki Ojca Kolbego, które towarzyszą wiernym w kaplicy Virgen de Cotoca oraz pomagają w prowadzeniu dzieł socjalnych w tej kaplicy.

Tł. o.RJ/AK
za: http://parroquialasmercedes.blogspot.com/2016/08/75-aniversario-del-martirio-lunes.html