Aktualności Uganda

Franciszkańska misja w Ugandzie

misja w Ugandzie

9 października Święto Niepodległości obchodzi Uganda, kraj we wschodniej Afryce nad Jeziorem Wiktorii. Dlaczego o tym piszemy? Bo od lat pracują tam nasi bracia, prowadząc niezwykłe dzieła misyjne.

Pierwszym franciszkaninem, który przybył do Ugandy 13 kwietnia 2001 r., był o. Marcin Zagórski, pracujący wcześniej w Zambii. Oficjalna data założenia misji przypada na 1 sierpnia tego samego roku, kiedy do Ugandy przyjechał o. Bogusław Dąbrowski. W grudniu dołączył do nich o. Jarosław Wysoczański, a następnie inni bracia: o. Lucjan Szczepański, o. Piotr Tymko, o. Marek Warzecha oraz br. Piotr Gorący. Misjonarze rozpoczęli pracę w diecezji Kasana-Luweero, w miejscowości Kakooge. Do czasu wybudowania własnego klasztoru i dokończenia, rozpoczętej przez poprzedniego proboszcza, budowy kościoła parafialnego w Kakooge, korzystali z gościnności misji Braci Szkolnych.

3 stycznia 2010 r. biskup otworzył i przekazał franciszkanom kolejną parafię w miejscowości Matugga. Początkowo franciszkanie mieszkali w jednym z domów, w którym parafianie udzielili im dachu nad głową. Pracę w Matugga rozpoczynali o. Marian Gołąb, obecny prowincjał, i o. Szymon Majcherczyk, później dołączył do nich o. Wojciech Ulman, a w 2011 r. o. Adam Klag. Na początku maja 2010 r. rozpoczęto budowę szkoły podstawowej i klasztoru. Bracia przeprowadzili się do nowego klasztoru 6 grudnia 2011 r. Na Wielkanoc 2012 r. został prawie całkowicie wykończony budynek szkoły. Ponieważ kościół nie został jeszcze zbudowany, msze święte i nabożeństwa odbywają się w szkolnej kaplicy. 4 marca 2013 roku rozpoczęto budowę kościoła parafialnego. Na terenie parafii znajduje się siedem kaplic dojazdowych, znajdujących się w promieniu 15 km od kościoła parafialnego.

Kolejną ważna datą w historii ugandyjskiej misji jest dzień 13 października 2013 roku. Wtedy właśnie franciszkanie prowincji krakowskiej przybyli do sanktuarium w Munyonyo, w dzielnicy Kampali, aby tam zapoczątkować swoją obecność.

za: franciszkanie.pl