Aktualności

Finał akcji “Samochód dla Matuggi”

samochód dla matuggi

W niedzielę 21 lipca 2019 r., podczas dorocznej pielgrzymki pracowników Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Bielsku-Białej do Sanktuarium w Rychwałdzie, zostały symbolicznie przekazane kluczyki do samochodu dla franciszkańskiej misji w Matudze w Ugandzie.

Pojazd został sfinansowany przez rzeszę darczyńców. Potrzebną kwotę w jednej połowie zebrał Andrzej Staszek, emerytowany egzaminator i przewodniczący NSZZ Solidarność Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Bielsku-Białej, a w drugiej – Sekretariat Misyjny Franciszkanów w Krakowie.

O. Marian Gołąb, przełożony krakowskiej prowincji franciszkanów, do której należy misja w Afryce, podziękował dobrodziejom za ten ogromny dar serca.

„Moje serce przepełnia ogromna wdzięczność, dlatego dzisiejszą Eucharystię sprawowałem w intencji wszystkich ofiarodawców, tych wszystkich, którzy dołożyli się do tego prezentu dla misjonarzy. Dzięki temu, drodzy siostry i bracia, jesteście również misjonarzami. W ten sposób przyczyniacie się do tego, ze Słowo Boże tam w Afryce jest głoszone. Za to wam bardzo dziękuję” – mówił z przejęciem prowincjał z Krakowa.

Przy tej okazji wyższy przełożony przypomniał, że kiedy kilka lat temu sam był misjonarzem w Ugandzie, to wówczas od organizatorów pielgrzymki bielskiego WORD-u misja otrzymała motocykl. „Wtedy ten motor był jedynym środkiem lokomocji dla nas. Był on bardzo, ale to bardzo przydatny. Jakże ten wasz prezent pomógł nam w przemieszczaniu się do różnych miejscowości rozsianych w okolicy” – wspominał o. Gołąb.

Historia pielgrzymek WORD-u do Rychwałdu

Andrzej Staszek powiedział nam, że pierwsza pielgrzymka do Rychwałdu bielskiego WORD-u została zorganizowana 20 lat temu przez ówczesnego proboszcza, kustosza sanktuarium o. Władysława Kuliga.

„Pragnę poinformować, że w Rzeczypospolitej Polskiej jest 49 Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego, a tylko Komisja Zakładowa ‘Solidarności’ przy WORD Bielsko-Biała zorganizowała 20 pielgrzymek z okazji św. Krzysztofa” – zaznaczył.

W 2001, 2003, 2005, 2007 i w 2010 r. Komisja Zakładowa „Solidarność” bielskiego WORD-u we współpracy ze Stowarzyszeniem Instruktorów oraz wieloma darczyńcami spoza tego środowiska przekazali pieniądze na pojazdy dla kilku misji krakowskiej prowincji franciszkanów.

W tym roku zbiórkę prowadzoną przez podbeskidzką Solidarność wsparli parlamentarzyści i samorządowcy. Za zaangażowanie w tę inicjatywę podziękowania oraz relikwie II stopnia Męczenników z peruwiańskiego Pariacoto: bł. Michała Tomaszka i bł. Zbigniewa Strzałkowskiego prowincjał o. Marian Gołąb wręczył min. wiceministrowi Stanisławowi Szwedowi, senatorowi Andrzejowi Kamińskiemu, wicemarszałek Beacie Białowąs, wiceprzewodniczącemu Solidarności Podbeskidzia Stanisławowi Sołtysikowi.

Niedzielnej Mszy Świętej odpustowej ku czci Pani Ziemi Żywieckiej przewodniczył ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej bp Roman Pindel. On też poświęcił nową suknię Matki Bożej w cudownym obrazie, który w Rychwałdzie znajduje się od 375 lat.

jms/red.

 

Galeria zdjęć – Finał akcji “Samochód dla Matuggi” –  (nawigacja – strzałki po prawej i po lewej stronie zdjęcia):
navigate_before
navigate_next