Uganda

Festiwal Muzyki Kościelnej

Festiwal Muzyki Kościelnej

W ubiegłą niedzielę 30 czerwca 2019 r. w naszej misji w Kakooge odbył się coroczny Festiwal Muzyki Kościelnej – pisze do nas misjonarz, o. Józef Matuła.

Wzięło w nim udział aż dziewięć chórów z poszczególnych kościołów należących do naszej Parafii St. Jude Kakooge: Kitanda, Kakooge, Muwangi, Bamusuuta, Batuusa, Mitanzi, Ntutti, Katuugo oraz Kabaale. Nasze chóry są bardzo różnorodne, składają się z ludzi dorosłych, czasami starszych wiekiem, ale także z dzieci i młodzieży, kobiet oraz mężczyzn.

Wysoki poziom i doskonałe przygotowanie

Będąc tu wydaje mi się często, że tylko ja nie umiem śpiewać 🙂 Jak zauważył ekspert ds. muzyki liturgicznej z naszej Diecezji Kasana- Luweero: „Wszystkie zespoły odznaczyły się wysokim poziomem zaprezentowanej muzyki i bardzo dobrym przygotowaniem,” czego również doświadczyć  doświadczyć wszyscy słuchacze i uczestnicy konkursu.

Najpierw przybyłe grupy naszych umuzykalnionych parafian uświetniły uroczystą  niedzielną Eucharystię, a po jej zakończeniu wszyscy licznie zgromadzeni parafianie i goście oraz rodziny z dziećmi, zebrali się na placu przed kościołem, by uczestniczyć w emocjonującym i pięknym koncercie.
Festiwal Muzyki Kościelnej
Każda z grup mogła zaprezentować trzy utwory muzyki kościelnej, z czego jedna piosenka była dowolnie wybrana przez dany zespół, a pozostałe musiały być wcześniej zgłoszone do organizatorów i jury z diecezji. Pieśni te były zazwyczaj dobrze znane przez wiernych. Były to tradycyjne i klasyczne utwory – dziedzictwo muzyki liturgicznej Kościoła Katolickiego w Ugandzie.
Słuchacze mogli również posłuchać  nowych pieśni, a przed wszystkim bardzo interesujących i oryginalnych wykonań. Można było zobaczyć i doświadczyć, że muzyka to coś więcej niż zdolność artykułowania dźwięków połączonych w harmonijną i logiczną sekwencję – ci ludzie, nasi bracia i siostry mają swoistą potrzebę zwerbalizowanie i uzewnętrznienia swojej wiary, śpiew, muzyka, melodia, instrumenty i cała choreografia, z elementami teatralnymi i tańców tworzyły starannie przemyślaną całość, niosącą ze sobą głębokie przesłanie Ewangelii i Misterium Jezusa Chrystusa w Jego Kościele. Myślę, że było to szczególnie pouczające dla dzieci i młodzieży oraz bardzo ubogacające dla każdego z uczestników.
Muzyka duszy
Muzyka i melodia wypływała bardziej z serca i duszy, z przekonania i wiary niż z kunsztu wykonawców. Czasami było można zobaczyć, że ktoś nie umie czytać zapisu nutowego, niemniej jednak zaangażowanie, radość i satysfakcja z możliwości śpiewania w kościele była ogromna! Wielu muzyków zdaje sobie sprawę, że muzyka liturgiczna ma nie tylko upiększać i ozdabiać Eucharystię – największy skarb Kościoła – ale ma na niego wskazywać i pomagać odkrywać istotę liturgii, będącej spotkaniem z naszym kochającym Ojcem. Każda grupa chciała zaprezentować się z jak najlepszej strony, dlatego wszyscy wyróżniali się barwnymi i odświętnym, uszytymi przez siebie strojami.
Festiwal Muzyki Kościelnej w Kakooge
Wieczorem, na zakończenie konkursu, dyrektor Jury przygotował dodatkowe zadania „do odśpiewania”, aby w ten sposób wyłonić zwycięzcę. Nie było to łatwe zadanie! Ostatecznie, po naradach, konsultacjach i podliczeniu punktów, zwycięzcą konkursu został chór z Katuugo. Drugie miejsce wywalczyli śpiewacy z naszego kościoła głównego w Kakooge, a trzecie grupa z Batuusa.
Parafialne świętowanie
Coroczny Festiwal Muzyki Kościelnej w naszej parafii jest nie tylko okazją do zaprezentowania talentów i ambicji poszczególnych mieszkańców naszej misji. To także duże radosne święto rodzinne i parafialne. Okazja do spotkań, rozmów, śmiechu, zabawa dzieci i wspólnego jedzenia i lokalnych tradycyjnych prostych potraw jak ryż z mięsem, czy matoke (jedna z kilkudziesięciu odmian bananów, bardzo syte pożywne i smaczne danie) podawane z sosem z orzeszków ziemnych (popularne i proste w przygotowaniu – polecam!)
Wspólne przeżywanie wiary, celebrowanie życia i tutejszej kultury, bycie razem ze swoimi parafianami, rodzinami i znajomymi to bardzo ważny i nieodłączny element życia Ugandyjczyków z plemienia Baganda…
o. Józef Matuła/red.
Galeria zdjęć – Festiwal Muzyki Kościelnej –  (nawigacja – strzałki po prawej i po lewej stronie zdjęcia):
navigate_before
navigate_next