Boliwia Uganda Uzbekistan

Dzień św. Franciszka w krajach misyjnych

Nie tylko franciszkanie w Polsce uroczyście obchodzili święto swojego patrona. Również we franciszkańskich parafiach na innych kontynentach świętowano ten Dzień św. Franciszka.

Poniżej przedstawiamy krótkie relacje oraz galerie zdjęć z wydarzeń z trzech kontynentów, na których swoje misje prowadzą krakowscy franciszkanie.

Azja – Taszkent (Uzbekistan)

W taszkenckiej parafii, w której gromadzi się najwięcej katolików w Uzbekistanie, w przeddzień uroczystości przeżywano transitus, czyli nabożeństwo przejścia, błogosławionej śmierci św. Franciszka. Jak pisze o. Stanisław Glista, proboszcz tamtejszej parafii, parafianie całym sercem zaangażowali się w przeżywanie tego nabożeństwa: Wspomnienie śmierci św. Franciszka przeżywaliśmy po Mszy św. o godz. 18.00. Pieśni wraz naszym maleńkim chórem przygotowały organistki: Marina i Juliana, teksty czytała nasza grupa lektorów, nie zabrakło również tych którzy stoją blisko ołtarza- naszych ministrantów.

Pełna nastroju modlitwa, została zakończona słodkim poczęstunkiem – to także wspomnienie nawiązujące do wydarzenia, gdy św. Franciszek przed śmiercią otrzymał ulubione ciasteczka od Jakobiny z Settesoli – zaprzyjaźnionej rzymianki, należącej do Franciszkańskiego Zakonu Świeckich.


Afryka – Matugga (Uganda)

W Ugandzie, tak jak na afrykańskie zwyczaje przystało, franciszkanie bardzo kolorowo świętowali uroczystość swojego Założyciela. W parafii Matugga, której patronem jest św. Franciszek, dzień 4 października obfitował w kilka ważnych wydarzeń. Jak można przeczytać na stronie parafii: Tegoroczne obchody dnia św. Franciszka z Asyżu zgromadziły w parafii Matugga tysiące chrześcijan. Podczas pełnej kolorów celebracji Eucharystii, której przewodniczył abp Cyprian Kizito Lwanga, cztery pary zawarły związek małżeński, a ponad 100 młodych przyjęło sakrament bierzmowania. W tym dniu Arcybiskup Kampali poświęcił również nowo otwarte przedszkole pw. Maryi Niepokalanej.

Jak w wielu franciszkańskich parafiach wierni mogli uczestniczyć w nabożeństwie upamiętniającym błogosławioną śmierć św. Franciszka. W Matugga po raz kolejny parafianie zainscenizowali przedstawienie tego wydarzenia.

 

Ameryka Południowa – Montero (Boliwia)

W parafii Las Mercedes w Montero wierni przygotowywali się do uroczystości Założyciela Zakonu Franciszkanów podczas triduum trwającego od 1 października. W ciągu tych kilku dni parafianie mieli możliwość poznania duchowości franciszkańskiej oraz życia i dzieła św. Franciszka. Już pierwszego dnia triduum młodzież franciszkańska działająca przy parafii przedstawiła inscenizację „Pieśni Słonecznej” czyli Pochwały Stworzenia św. Franciszka, która jeszcze bardziej przybliżyła wiernym postać Biedaczyny z Asyżu.

opr. Agnieszka Kozłowska

za: parroquialasmercedes.blogspot.com