Aktualności Paraguay Paragwaj

Dzień Kobiety Paragwajskiej

kobiety paragwajskie

24 lutego obchodzony jest w Paragwaju „Dzień Kobiety Paragwajskiej”. To święto zastępuje znany u nas „Dzień Kobiet” – pisze na swoim blogu o. Tadeusz Pobiedziński.

Dlaczego termin jest inny niż w wielu krajach świata i dlaczego mowa jest o kobiecie paragwajskiej, a nie o kobietach w ogóle?

Wiąże się to z wydarzeniem historycznym, które miało miejsce właśnie 24 lutego w roku 1867. W tym właśnie dniu odbyło się w Asunción pierwsze Spotkanie Kobiet Amerykańskich. Był to czas, gdy trwała wojna z Trójprzymierzem (Argentyna, Brazylia, Urugwaj). Kobiety uczestniczące w tym spotkaniu ofiarowały swoje klejnoty i biżuterię jako pomoc dla walczącej ojczyzny. 

Gdy w 1974 roku był obchodzony, ogłoszony przez ONZ, Światowy Dzień Kobiet wówczas podjęto decyzję, że właśnie 24 lutego będzie w Paragwaju dniem kobiet, a precyzyjniej kobiet paragwajskich.

Z moich obserwacji mogę dodać, że tak jak w Polsce funkcjonuje w zbiorowej świadomości określenie „matka Polka”, tak tu istnieje określenie „kobieta paragwajska”. W przekonaniu Paragwajczyków kobieta paragwajska jest wyjątkowo dobrą żoną i matką, jest wyjątkowo pracowita i wyjątkowo kocha swoją Ojczyznę. 

Poniżej kilka typowych zdjęć paragwajskich kobiet.

o. Tadeusz Pobiedziński/red.

Zapraszamy również na blog o. Tadeusza – tadeusz.franciszkanie.pl