Aktualności Uganda

Dojrzewanie misji w Ugandzie

Dojrzewanie misji w Ugandzie

Tegoroczne wydarzenia w naszej misji w Ugandzie zapiszą się na stałe w kronikach historycznych naszego Zakonu. – pisze o. Adam Klag z Ugandy.

W sobotę, 19 sierpnia 2017 r., br. Steven Lumbuye złożył swoje wieczyste śluby zakonne. Jest on pierwszym Ugandyjczykiem, który na zawsze związał się z zakonem franciszkańskim przez śluby zakonne posłuszeństwa, czystości i ubóstwa. Uroczystość odbyła się w Sanktuarium Męczenników Ugandyjskich w Munyonyo, gdzie posługują Franciszkanie z Polski. Br. Steven pochodzi z parafii Matugga, drugiej co do kolejności powstania misji fraciszkańskiej w Ugandzie, a studia teologiczne odbywa w naszym seminarium w Krakowie.

 

więcej zdjęć ze ślubów wieczystych br. Stevena można zobaczyć ->tutaj<-

Nowe plany pomocy

         Kościół katolicki jako pierwszy zakładał przyklasztorne szkoły, szpitale, uniwersytety i inne dzieła socjalne służącę społeczeństwu. Tak jest do dzisiaj szczególnie w krajach rozwijających się, gdyż państwa, w których służą misjonarze, nie są jeszcze w stanie zapewnić wszystkim opieki medycznej i edukacji na dobrym poziomie. Średnia długość życia w Ugandzie to 50 lat. System ubezpieczeń społecznych jest bardzo słabo rozwinięty. To znaczy, że usługi medyczne w szpitalach i przychodniach są pełnopłatne. Jeżeli kogoś nie stać na opłacenie szpitala i operacji to umiera np. na zapelenie wyrostka robaczkowego. Kiedy pytam się przed pogrzebem bliskich zmarłego jaka była przyczyna śmierci, najczęściej odpowiadają, że zmarł z powodu gorączki. Niewyleczona malaria, zapalenie płuc czy grypa i jej skutki stają się w tych warunkach śmiertelnie niebezpieczne. Widząc te ogromne potrzeby również w naszej parafii w Matugga rozpoczęliśmy budowę szpitala, który będzie służył lokalnej społeczności. Dzięki wsparciu ludzi dobrej woli z Polski i innych krajów chcemy, żeby ludzie żyjący w pobliżu misji prowadzonych przez Kościół mieli łatwiejszy dostęp do służby zdrowia.

navigate_before
navigate_next

Uroczystości w Munyonyo       

W tym roku nasza misja będzie przeżywała inne ważne wydarzenia, świadczące o rozwoju misji. W październiku zostanie konsekrowany nowo wybudowany kościół w sanktuarium w Munyonyo oraz erygowany nowy klasztor. W tym to klasztorze będzie się też mieścił dom formacyjny – postulat dla braci z Ugandy, Kenii i Tanzanii., którzy chcą rozpocząć franciszkańskie życie zakonne.

         Niech dobry Bóg błogosławi wszystkim, którzy wspierają duchowo i materialnie misję w Ugandzie.

Adam Klag OFMConv Uganda – Matugga

Ofiary na rozwój sanktuarium w Ugandzie można wpłacać na konto:
Pekao S.A. 31 1240 4432 1111 0000 4732 4970  PLN, Z dopiskiem: UGANDA MISJA MATUGGA
PROWINCJA ŚW. ANTONIEGO I BŁ. JAKUBA, 31-539 Kraków, ul Żółkiewskiego 14