Aktualności Boliwia

Czterdzieści lat franciszkanów w Montero

czterdzieści lat franciszkanów w Montero

Po wielu latach wytrwałej pracy przy rozbudowie kościoła parafialnego i centrum katechetycznego Las Mercedes w Montero,  w poniedziałek  30 października 2017 r.  w liturgiczną rocznicę poświęcenia własnego kościoła,  już od rana w świątyni gromadzili się wierni z parafii i okolic. Wszyscy chcieli uczestniczyć w historycznym wydarzeniu, jakim była konsekracja kościoła parafialnego w Montero.

Mszę Świętą, której przewodniczył Mons. Sergio Gualberti, arcybiskup Santa Cruz, sprawowało trzech biskupów, prawie trzydziestu kapłanów (przynajmniej jeden delegat z każdej franciszkańskiej placówki w Boliwii). Uczestniczyli w niej również reprezentant Kościoła koptyjskiego w Santa Cruz, dziesiątki ministrantów, współpracowników oraz rzesze wiernych całkowicie wypełniających wnętrze świątyni.

czterdzieści lat franciszkanów w Montero

Konsekracja kościoła zbiegła się z czterdziestą rocznicą przybycia franciszkanów do Boliwii. Montero było pierwszą placówką, w której misjonarze rozpoczęli pracę na nowym lądzie. Z tej okazji zaproszono wszystkich misjonarzy, którzy pracowali w tym czasie w Montero. Na uroczystości jubileuszowe przybył o. Szymon Chapiński, przebywajacy obecnie w Polsce oraz o. Stanislaw Olbrycht, pracujacy w Pariacoto, w Peru.

czterdzieści lat franciszkanów w Montero

 

Doceniony wkład franciszkanów

Obchody czterdziestolecia obecności franciszkanów w Montero zostały zauważone nie tylko przez miejscowe władze,  ale również szeroko komentowane przez miejscową prasę, radio i telewizję. O uroczystościach głośno było także poza granicami Montero.

Warto wspomnieć, że podczas uroczystości pani Senator Elva Pinkert odczytała deklarację Senatu Boliwijskiego (Estado Plurinacional de Bolivia), doceniającą wieloletni, ogromny wkład franciszkanów w budowanie i tworzenie lepszej rzeczywistości w Montero.

czterdzieści lat franciszkanów w Montero

Więcej o pracy franciszkanów w Montero na stronie: parroquialasmercedes.blogspot.com

o. Jan Kukla – Montero/ak.

Więcej zdjęć z uroczystości w galerii:

navigate_before
navigate_next