Aktualności Boliwia

Cochabamba. Boliwijskie Boże Ciało

Jednym ze zwyczajów związanych z uroczystością Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa jest przygotowywanie tzw. alfombras (dywanów), na przylegającej do kościoła uliczce. To prawdziwy przykład efemerycznego dzieła sztuki – pisze do nas br. Bogdan Pławecki z Cochabamba. 

Każda wspólnota przygotowuje własny model “dywanu”, nawiązujący symboliką do przeżywanego tego dnia święta. Najpopularniejszym, używanym do “utkania” takiego dzieła materiałem, są barwione wióry o zróżnicowanym rozdrobnieniu. Nie brakuje także oryginalnych pomysłów – jako materiał może służyć sproszkowane wapno, ryż, grysik, oranżada w proszku, podarte papierki, a nawet granulaty różnobarwnych galaretek.

Po tych dywanach, na ostatnim etapie, przejdzie procesja z Najświętszym Sakramentem.

Dzieło Młodzieży Franciszkańskiej

Ja, wraz ze wspólnotą JUFRA „Młodzieżą Franciszkańską”, reprezentujemy grupę zgromadzoną wokół kaplicy w dzielnicy Chacacollo. Udało się nam zająć jedno z lepszych miejsc w pobliżu wejścia do kościoła i w cieniu drzewa. W tym roku uprzedziły nas tylko cztery inne wspólnoty, które – jeśli im wierzyć na słowo – swoją  pracę zaczęły o 3:00 nad ranem.

Ci młodzi zaskakują mnie wciąż swoją spontaniczną kreatywnością. Od kilku tygodni mieliśmy ustalony pewien projekt, aż tu nagle przed samym szkicem, dowiaduję się, że będzie coś zupełnie innego. Pytam, czy wystarczy nam materiału i czy będzie on odpowiedni do tej zmiany, a oni wzruszają ramionami. Mówią: “Będzie dobrze, bracie”. W międzyczasie okazuje się, że brakuje nam dwóch kolorów, ale to także nie stanowi problemu w tym improwizowanym świecie. Jeden z młodych załatwia gdzieś płatki kwiatów, drugi brakujący kolor trocin i wszystko wychodzi pięknie. Podziwiamy nasze dzieło z uśmiechem na twarzy, choć ręce mamy czerwone od mrozu (nocą o tej porze roku temperatura spada w okolice zera).

Oby to wszystko było na chwałę Bożą, ku czci Tego, który „umiłowawszy swoich na świecie, do końca ich umiłował.” (J 13, 1).

Boże, Ty w Najświętszym Sakramencie zostawiłeś nam pamiątkę swej męki, daj nam taką czcią otaczać święte tajemnice Ciała i Krwi Twojej,  abyśmy nieustannie doznawali owoców Twego odkupienia. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.

Br. Bogdan Pławecki/ak.