Aktualności Uganda

Budujemy szpital w Matugga

Szpital w Matugga - projekt

W bieżącym roku rozpoczęliśmy nowy projekt socjalny, służący lokalnej społeczności. – pisze do nas o. Adam Klag. – Budujemy szpital w Matugga, naszej drugiej obecności w Ugandzie.

Dlaczego jako misjonarze angażujemy się w dzieła medyczne i szkolnictwo?

Matugga, to miejscowość położona 20 kilometrów od stolicy Ugandy, Kampali, przy głównej drodze prowadzącej w stronę Sudanu Południowego. Tylko na terenie naszej parafii mieszka ok. 40 tysięcy ludzi. Szpital będzie jednak służył także okolicznym miejscowościom, czyli będzie najbliższą placówką medyczną dla ok. 100 tysięcy osób. Chcemy, aby mieszkańcy naszej parafii i okolic mieli łatwiejszy dostęp do medycyny na wysokim poziomie.

Przeciw czarownikom

W Ugandzie jest wielu aktywnych czarowników.  Wiąże się to z tym, że ludzie korzystają z ich „usług”. Wielu nie stać na opłacenie szpitala oraz zakup lekarstw, dlatego szukają pomocy w magii. Czarownicy nie tylko zajmują się ziołolecznictwem, ale często wchodzą w bezpośrednie kontakty z demonami. Statystycznie w Ugandzie znika codziennie jedno niewinne dziecko, które składane jest przez szamanów w ofierze po to, aby „wyprosić pomyślność finansową” dla klienta, który o to prosi i sowicie płaci. Tylko w ostatnich trzech miesiącach bieżącego roku, w naszym województwie Wakiso, zostało zamordowanych dwadzieścia młodych kobiet. Wydaje się, że powód był ten sam, co w przypadku zaginionych dzieci…

W czasie spotkań modlitewnych lub rekolekcji ludzie proszą o błogosławieństwo portfeli. Chcą, aby pieniądze legalnie zarobione uwolnić z przekleństwa, gdyby przypadkiem wcześniej przeszły one przez ręce czarownika. Jako misjonarze chcemy uchronić ludzi przez takimi sytuacjami, dlatego koncentrujemy się na szeroko pojętej edukacji i projektach medycznych. Jako franciszkanie prowadzimy już z powodzeniem szpital w naszej pierwszej misji, w Kakooge.

Szpital w Matugga - projekt

Plany szpitala

Według projektu zatwierdzonego przez lokalne władze w szpitalu ma mieścić się oddział dziecięcy, stomatologiczny, położniczy, ortopedyczny, pokój badań USG, laboratorium, pokój przyjęć doraźnych oraz inne pomieszczenia medyczne.

Jesteśmy wdzięczni każdemu za ofiarowaną pomoc. Każdemu, kto chciałby wesprzeć budowę nowego szpitala w Matugga poniżej podaję konto misyjne naszego Sekretariatu Misyjnego w Krakowie. Wszystkie to fundusze do nas docierają. Wiem, bo jestem tu na miejscu, w Ugandzie.

Niech Pan Wam błogosławi!

o. Adam Klag, franciszkanin

Uganda – Matugga

Ofiary na budowę szpitala można wpłacać na konto:
Pekao S.A. 31 1240 4432 1111 0000 4732 4970  PLN, z dopiskiem: DAROWIZNA NA MISJE – SZPITAL W MATUGGA
PROWINCJA ŚW. ANTONIEGO I BŁ. JAKUBA, 31-539 Kraków, ul Żółkiewskiego 14

Kontakt o. Adam Klag: stefanmutebi@gmail.com

 

Zobacz jak powstaje szpital w Matugga:

Szpital w Matugga - projekt
navigate_before
navigate_next