Aktualności Uganda

Budujemy postulat w Kakooge

budujemy postulat w kakooge

Franciszkańska misja w Ugandzie rozpoczęła budowę postulatu, czyli nowego domu formacyjnego w Kakooge.

Przygotowania trwały od kilku miesięcy i na początku lutego 2019 r. zaczęliśmy realizować nasz nowy projekt, w sposób trochę franciszkański, tzn. mając tylko połowę potrzebnych funduszy. Wierzymy jednak głęboko, że dzieło będzie doprowadzone do końca przy pomocy ludzi dobrej woli, których Pan Bóg nigdy nie przestał stawiać na naszej drodze.

Nowy budynek postulatu ma docelowo pomieścić 30 osób (postulantów). Wewnątrz, oprócz pokoi dla postulantów i łazienek, będzie znajdować się sala wykładowa, sala komputerowa, biblioteka, rekreacja, pokój dla wychowawcy i kilka pokoi gościnnych. Do budynku przylegać będzie okrągła kaplica. Pralnię, kuchnię i refektarz (miejsce gdzie zakonnicy spożywają posiłek) planujemy wybudować nieco później. Pomieszczenia te powstaną nieopodal budynku postulatu.

Co to jest postulat? 

Jest to początkowy etap formacji w Zakonie. Bracia, zanim pojadą na nowicjat do Kenii (gdzie otrzymają habit i złożą swoje pierwsze śluby), przechodzą przez etap postulatu, który w Afryce trwa dwa lata. Postulanci poznają Zakon, doświadczają czym jest życie zakonne i rozeznają wolę Bożą, dotyczącą swego powołania. 

Dlaczego budujemy postulat? 

Liczba powołań systematycznie wzrasta, pojawiła się potrzeba dużego domu formacyjnego, znajdującego się również w miejscu, gdzie bracia mogą doświadczyć istotnego wymiaru charyzmatu franciszkańskiego, jakim jest praca. Nasza misja w Kakooge, położona w wiosce daleko od stolicy, daje pod tym względem wiele możliwości.

Powołania do Zakonu – jak to wygląda w Ugandzie?

Nie możemy narzekać na brak kandydatów do naszego Franciszkańskiego Zakonu w Ugandzie. Jest za co dziękować Bogu. Oczywiście mamy świadomość różnych intencji z którymi kandydaci mogą zgłaszać się do nas, dlatego przez minimum rok „przyglądamy się” kandydatowi ,zanim damy mu możliwość formacji. To “przyglądanie się” odbywa się w ramach kilku programów: Come & See (kilkudniowe rekolekcje powołaniowe dla kandydatów w ciągu roku)  jak również poprzez odwiedzanie rodzin kandydatów przed wstąpieniem do Zakonu. Wizyty te są bardzo ciekawym i pomocnym doświadczeniem.

Formacja zakonnika jest długa, trwa 11 lat i odbywa się w różnych krajach, jak np. Kenia, Tanzania, Uganda czy Zambia. Franciszkanie z tych krajów współpracują ze sobą, a misja w Ugandzie została wybrana jako miejsce formacji postulantów.

Niech Pan Bóg Wam wszystkim błogosławi i wynagrodzi każdą modlitwę w intencji nowych powołań i wszelkie wsparcie naszej Misji!

fr. Marcin Załuski/ak
(odpowiedzialny za postulat i Biuro ds Powołań)

Aby wesprzeć budowę postulatu w Kakooge, można przelać ofiary na nasze konto:

Pekao S.A.
31 1240 4432 1111 0000 4732 4970 PLN
PROWINCJA ŚW. ANTONIEGO I BŁ. JAKUBA
31-539 Kraków, ul Żółkiewskiego 14
z dopiskiem: “DAR NA CELE KULTU RELIGIJNEGO – POSTULAT W KAKOOGE”

Informujemy, że przekazując środki pieniężne na misje franciszkańskie w formie bezgotówkowej, jednocześnie wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie udostępnionych na przelewie danych osobowych przez Prowincję św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (Franciszkanów) w celu wysyłania Państwu korespondencji (podziękowań, życzeń, informacji o misjach franciszkańskich). Jeśli nie życzą sobie Państwo  przetwarzania udostępnionych nam danych osobowych lub otrzymywania korespondencji, prosimy o informację na e-mail: misje@franciszkanie.pl, lub dokonanie płatności anonimowo.

Galeria zdjęć – Budujemy postulat w Kakooge – (nawigacja – strzałki po prawej i po lewej stronie zdjęcia):
navigate_before
navigate_next