Boliwia Kraje

Boliwia

Boliwia

Boliwia to pierwszy kraj, w którym została założona misja Prowincji Św. Antoniego i Bł. Jakuba Strzemię. Powstała ona w 1976 roku. Od 22 października 1986 roku tworzą kustodię, czyli jednostkę terytorialno-personalną z dużym zakresem samodzielności. Pierwsi misjonarze franciszkańscy przybyli do Boliwii na prośbę ordynariusza diecezji Santa Cruz arcybiskupa Luisa Rodrigueza.

Franciszkanie w Boliwii

We wrześniu 1976 r. jako pierwszy przyjechał do Boliwii o. Jan Koszewski. Pracując wcześniej w Argentynie znał język hiszpański i miał pewne doświadczenie misyjne. W tym samym roku w grudniu dołączyli do niego dwaj pozostali misjonarze: o. Szymon Chapiński i o. Rufin Orecki, którzy przez dwa miesiące uczyli się w Hiszpanii języka hiszpańskiego. Wszyscy oni zamieszkali w Montero w wynajętym mieszkaniu

7 sierpnia 1977 Zakonowi została powierzona parafia w Montero co wiązało się z przeprowadzką do budynku klasztoru pozostawionego przez amerykańskie siostry Maryknol. W 1977 roku do misjonarzy dojechał o. Peregryn Ziobro, dwa lata później o. Stanisław Olbrycht, a w latach następnych jeszcze kilku misjonarzy z prowincji krakowskiej.

Prowadzili oni działalność duszpasterską, społeczną, charytatywną, zajmowali się budową kościołów, budynków potrzebnych do duszpasterstwa, edukacji, opieki zdrowotnej.

W styczniu 1979 roku franciszkanie przejęli drugą placówkę i parafię w Quintanilla – przedmieściu Cochabamby. Kolejnymi objętymi placówkami były: parafia w Sucre (1985), a następnie Santa Cruz w dzielnicy Villa Primero de Mayo (1987), Ivirgarsama (1993). Założono również domy zakonne przeznaczone do formacji miejscowych powołań: Cochabamba-Chacacollo (1990), La Angostura (1993), Santa Cruz (1999) i Montero (2009).

Franciszkański biskup

Wielkim wydarzeniem w Kustodii Boliwijskiej była konsekracja biskupia franciszkanina o. Stanisława Dowlaszewicza. Odbyła się ona 13 marca 2001 roku w katedrze Św. Wawrzyńca w Santa Cruz. O. Stanisław jest biskupem pomocniczym diecezji Santa Cruz. Jego zawołaniem biskupim są słowa św. Maksymiliana Kolbe: „Tylko miłość jest twórcza”.

Wśród planów kustodii na przyszłość pierwsze miejsce zajmują starania o rozwój Kościoła lokalnego i Zakonu, a przede wszystkim prowadzenie domów formacyjnych dla przyszłych kapłanów i braci, wywodzących się z tamtego regionu świata.