Boliwia

Druga część Kapituły kustodialnej w Boliwii

druga część kapituły

W poniedziałek 11 grudnia 2017 r. rozpoczęła się druga cześć kapituły kustodialnej zwyczajnej. Przebiegła ona w braterskiej atmosferze, przynosząc oczekiwane rezultaty.

Druga cześć kapituły, w odróżnieniu od pierwszej – która stanowi podsumowanie minionego czterolecia – ukierunkowana jest na wytyczanie nowych dróg, planów i wyzwań na kolejną kadencję dla całej kustodii. W drugim dniu obrad, bracia pracujący w grupach, przedstawili sekretarzom projekt planu czteroletniego, który – po naniesieniu niewielkich poprawek – został zatwierdzony podczas pierwszej środowej sesji kapituły.

Tego dnia, po krótkiej przerwie przedstawieni zostali nowi przełożeni wspólnot. Nowym gwardianem w Montero został O. Oscar Urizar, w Cochabamba – Quintanilla – O. Orlando Palma, w Sucre – O. Marek Dubanik, w Santa Cruz – O. Juan Carlos Vargas, w Chacacollo – O. Antoni Pytlik, który został także Rektorem Seminarium.  Magistrem postulatu został poprzedni kustosz,  O. Ronald Armijo Zelada.

Zawierzenie Kustodii Matce Bożej

Niewątpliwie bardzo ważnym momentem drugiej części kapituły był dzień 12 grudnia 2017 r. W uroczystość Matki Bożej z Guadalupe,  za przykładem całej Prowincji oraz innych delegatur, O. Kustosz Carlos Antonio zawierzył Kustodię św. Franciszka w Boliwii, Matce Bożej z Guadalupe. Oddanie się w opiekę Niepokalanej zostało wyrażone słowami Aktu Zawierzenia Prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię,  tłumaczonego na język hiszpański.

Zawierzenie odbyło się podczas wspólnych nieszporów w kaplicy domu rekolekcyjnego w Puntiti – Cochabamba. Każdej Wspólnocie został wręczony tekst tego aktu, który ma być  umieszczony w kaplicach klasztornych poszczególnych wspólnot.

 

o. Jan Kukla/red.