Peru

27. rocznica męczeństwa błogosławionych z Pariacoto

27. rocznica męczeństwa

“Nie przyszli tutaj, żeby prowadzić spokojne mnisze życie, żeby żyć jak książęta, ale żeby służyć aż do ofiary własnego życia” – powiedział biskup diecezji Chimbote Ángel Simón Piorno podczas uroczystości obchodów 27. rocznicy śmierci męczenników franciszkańskich z Pariacoto.

W dniach 8-9 sierpnia 2018 r. franciszkańska misja otoczona górskim łańcuchem peruwiańskich Andów, obchodziła rocznicę narodzin dla nieba o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Franciszkańscy kapłani tej trudnej misji poświęcili cały swój młodzieńczy entuzjazm, włącznie z ofiarą własnego życia.

“Nie żyli jak książęta”

W młodym wieku pozostawili swój kraj – Polskę, kraj piękny, pełen wody – podkreślił biskup Chimbote w swojej homilii (dostęp do wody jest nadal problemem w tych ubogich rejonach Andów), aby głosić Jezusa Chrystusa w Peru.

Ordynariusz diecezji Chimbote zwrócił uwagę na styl życia braci z Polski, krórzy odrzucili klasyczne pokusy życia zakonnego czy kapłańskiego. Nie wiedli oni spokojnego mniszego życia, ani nie żyli jak książęta, ale w całości oddali się służbie powierzonej im ludności, poświęcając swój czas, swoje talenty.

Biskup Ángel Simón Piorno mówił o  posłudze polskich franciszkanów, stawiając znak równości między miłością bliźniego a pracą, przez którą powinna się ona wyrażać.

“Bóg widział ich oddanie i nagrodził je łaską męczeństwa.” – stwierdził ordynariusz Chimbote, jedynej diecezji w Peru, która może się szczycić posiadaniem męczenników (oprócz o. Michała i o. Zbigniewa kilka dni później oddał życie za wiarę włoski ks. Alessandro Dordi, pracujący podobnie jak Polacy w diecezji Chimbote).

27. rocznica męczeństwa

Śladami Męczenników

8 sierpnia 2018 r. w godzinach popołudniowych odbyła się Droga Krzyżowa do Pueblo Viejo, miejsca męczeńskiej śmierci franciszkanów. W miejscu, gdzie ich krew pozostała na zawsze w peruwiańskiej ziemi, została odprawiona Eucharystia, której przewodniczył o. Zbigniew Świerczek, proboszcz franciszkańskiej parafii z Limy.

Tam gdzie zakończyła się ziemska droga o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka, o. Zbigniew mówił o rozwoju ich kultu jako patronów modlitwy o pokój i ochronę przed terroryzmem. Na zakończenie Eucharystii została odmówiona modlitwa o ochronę przed terroryzmem i w intencji ofiar przemocy, którą modlił się papież Franciszek 30 lipca 2016 r. w krakowskiej bazylice franciszkanów przy relikwiach bł. Męczenników z Pariacoto.

O. Michał Tomaszek i o. Zbigniew Strzałkowski oddali życie za wiarę i za powierzony im lud 9 sierpnia 1991 r. Zamordowani ich terroryści z maoistycznej organizacji Sendero Luminoso. Zostali ogłoszeni błogosławionymi 5 grudnia 2015 r. w Chimbote, w stolicy diecezji, w której posługiwali.

Franciszkańska misja w Pariacoto, oprócz kontynuacji posługi o. Michała i o. Zbigniewa w 73 kościołach rozsianych po całym górzystym terenie Andów, (niektóre kaplice znajdują się na wysokości 3600 m), staje się coraz bardziej sanktuarium męczenników franciszkańskich i celem pielgrzymek.

Mimo trudności komunikacyjnych i egzystencjalnych (problem z zanieczyszczeniem jedynego dostępnego źródła wody, przerwana po ostatnich ulewach jedyna droga do najbliższego zamieszkanego centrum), coraz więcej wiernych przybywa tutaj, aby modlić się u grobu o. Zbigniewa i o. Michała. Chcą oni podążać śladami ich ostatniej drogi, ucząc się, że w świecie, w którym panuje nienawiść jest możliwe jest zwycięstwo miłości.

27. rocznica męczeństwa

Otwarci na pielgrzymów

Z okazji rocznicy kościół, w którym znajdują się groby franciszkanów został wyremontowany. Podwyższono dach  oraz założono nową instalację elektryczną i oświetleniową.

Po dokończeniu tej inwestycji, której realizacja była możliwa dzięki ofiarności osób z całego świata oraz miejscowej ubogiej ludności, misjonarze chcą rozpocząć prace nad domem pielgrzyma.

Dom miałby zapewnić przybywającym do Pariacoto pielgrzymom warunki do dobrego przeżycia spotkania z żywymi świadkami wiary i nadziei, którzy na zawsze zostali ze swoim ludem.

gkk/ak
za: franciszkanie.pl

Galeria zdjęć – 27. rocznica męczeństwa błogosławionych z Pariacoto – (nawigacja – strzałki po prawej i po lewej stronie zdjęcia)
navigate_before
navigate_next